23. listopadu 2016 15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česká policie zadržela čtyři členy gangu a drogy za 216 milionů korun

Pervitin (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pervitin (ilustrační fotografie). | foto: Shutterstock

PRAHA Česká policie ve středu zadržela čtyři členy mezinárodního drogového gangu. Na vyřešení případu pracovala společně s rakouskou a německou policií. Detektivové za posledních devět měsíců odhalili celou více než padesátičlennou skupinu, která hlavně vyráběla, pašovala a prodávala pervitin. Při raziích bylo zajištěno přes 100 kilogramů drog, jejichž prodejní cena se dohaduje na 216 milionů korun.

Podle mluvčí Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové se ve středu v Česku, Německu i Rakousku uskutečnila závěrečná část operace proti rozsáhlému drogovému gangu. „Zákroky směřovaly proti drogovým producentům, organizátorům, kurýrům a dealerům organizované skupiny pachatelů,“ popsala Kudláčková. Čtyřem zatčeným v Česku hrozí za výrobu drog osm až dvanáct let vězení.

Vyšetřování gangu bylo zahájeno na základě poznatků německé strany, které se týkaly vývozu pervitinu z Česka. Prověřování policisty dovedlo k bosensko-albánské skupině, která organizovala výrobu drogy na severu Čech. Zajišťovala také kurýry, vývoz pervitinu do Německa i Rakouska a prodej koncovým zákazníkům.

Policisté všech tří zemí poprvé v historii založili společný vyšetřovací tým, v němž bylo 30 detektivů. Za tři čtvrtě roku zadrželi přes 100 kilogramů pervitinu, kolem tří kilogramů marihuany a stejného množství kokainu. Odhaleny byly dvě laboratoře na průmyslovou výrobu pervitinu. „Dle prvotních poznatků měly laboratoře produkční schopnost 50 až 100 kilogramů látky na jeden výrobní cyklus, přičemž k výrobě docházelo v týdenních intervalech,“ podotkla Kudláčková. Pervitin podle detektivů směřoval hlavně do středního Německa a Rakouska.

ČTK