Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český trh s drogami ovládají Vietnamci. ‚Jsou schopni vyrobit na jeden var stonásobek pervitinu‘

Česko

  7:00
PRAHA - Češi pervitin proslavili na evropské drogové scéně. Dlouho byli tuzemští vařici jedničkou v zásobování zdejšího trhu. To už ale neplatí. Otěže tohoto nechvalného „průmyslu“ v současnosti pevně svírají Vietnamci, kteří jej přetvořili v miliardový byznys. Jejich praktiky a možné východisko z doposud neúspěšného boje s nimi popsal kriminalista z Národní protidrogové centrály.

V průmyslové zóně v Třebíči policisté 8. listopadu 2010 odhalili nelegální pěstírnu konopí. V bývalém skladišti je až 15.000 rostlin. Policisté ve spolupráci se zásahovou jednotkou zadrželi tři cizince. Za nedovolenou výrobu drog jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let. foto: ČTK

S pašováním nelegálně vyráběných cigaret a drog bojuje policista (jeho jméno redakce nezveřejní, kriminalisté z NPC mohou komunikovat jen přes tiskového mluvčího) více jak 20 let. Ani po takové době jej nepřestává udivovat, jak moc jsou jeho lidé, po kterých pátrá nápadití a vychytralí.

Lidovky.cz: Jaké je české drogové podsvětí?
Z velké části spíše už vietnamské. Minimálně mluvíme-li o marihuaně a zejména pervitinu. Ještě před deseti lety šlo o doménu především českých vařičů. Ti ho produkovali pro sebe, své kamarády, případně jejich známé. Nyní hlavní skupinu producentů tvoří Vietnamci, kteří jsou schopni vyrobit té drogy na jeden var stonásobek a hlavně ji distribuovat do celého světa.

Policie zabavila loni rekordní množství pervitinu. Přes 107 kilogramů

Lidovky.cz: Čím si to vysvětlujete?
Vietnamci jsou strašně snaživí a pracovití. Je jim jedno, na čem vydělají. Začínali vývozem babet a přes hadry se dostali k padělání cigaret a následně drogám. Skupují a zakládají velké společnosti, které využívají k praní těchto nelegálně vydělaných peněz, a nikdo na ně nemůže. Podle mně nebude trvat dlouho a dostanou se i do politiky. Půjdou tam, kde jsou peníze.

Čtyři lidé byli zadrženi v Česku na území Prahy a Libereckého kraje.
V Česku byla odhalena první laboratoř, která sloužila k výrobě amfetaminu....

Lidovky.cz: Když se o těchto praktikách ví, jak je možné, že jim vše stále prochází?
Jeden čas jsme absolutně nevěděli, co s nimi dělat. Jde o uzavřené etnikum, které s nikým příliš nechce komunikovat. A když už ano, často narážíme na jazykovou bariéru.

Lidovky.cz: Není to spíše trochu o větší toleranci? Nejen k nim, ale i drogám obecně?
Tolerance ne. Spíše netečnost ze strany společnosti. Lidem je ukradené, jestli někdo mimo okruh jejich rodin a přátel fetuje, nebo ne. A pak omezené možnosti na straně bezpečnostních složek. Ať už finanční, personální nebo technické.

Poptávka po pervitinu stoupá

Nejzásadnějším problémem na tuzemském drogovém trhu byl v roce 2015 obchod s pervitinem. Policie během loňska zajištila téměř 110 kg této látky ve 263 varnách, což je historické maximum. Na „drgovém trhu“ by se takové množství látky prodalo za téměř 30 milionů Kč, cena na ulic je ještě mnohem vyšší.

Mírný pokles oproti předchozím rokům zaznamenali kriminalisté v oblasti obchodu s marihuanou, které odhalili přes 660 kg. Převážná část byla zachycena ve 13 rozsáhlých pěstírnách provozovaných osobami původem z Vietnamu.

Zdroj: Výroční zpráva NPC 2015

Lidovky.cz: Měla by společnost zaujmout jiný postoj? Vždyť každý přeci zodpovídá za svůj život jen sám.
Ano, ale... Lidé si neuvědomují, že drogy jsou jedním z nejrozšířenějších patologických jevů, který na sebe váže další - vandalismus, kriminalitu, nezaměstnanost, infekční nemoci. Léčba závislých také není zadarmo. A na velké části se podílejí samozřejmě daňoví poplatníci. Proto by se přístup všech měl určitě změnit. Celou společnost nezmění jednotlivec nebo skupina.

Lidovky.cz: Považujete tedy Českou republiku za drogovou velmoc?
V produkci pervitinu a THC patříme k celosvětové špičce. Jinak ji tímto způsobem prezentují pouze média. Lidé paradoxně takové scénáře chtějí číst.

Lidovky.cz: Proč zrovna THC a pervitin?
Kvůli dostupnosti a poptávce. V dnešní době vyzkoušel marihuanu z mladých téměř každý.

Mladí Češi užívají nejvíce konopí v Evropě. Česko je také rájem pervitinu

Lidovky.cz: Co je podle vás k drogám vede?
Důvodů je víc. Chtějí být veselí, ale nedokážou se bavit. Potřebují tím pádem stimulant, něco, co je nastartuje. V tomhle případě většinou ta tráva. Zábava bez drog se podle nich rovná nudě, což úzce souvisí s tím, že touží po tom být in. Věří, že jeden joint za čas jim přece neublíží.

Lidovky.cz: Existuje nějaká hranice mezi občasným konzumentem a závislým?
Občasná konzumace marihuany je nesmysl. Buď to s člověkem nic nedělá, a tak to dál nechce, nebo ho to baví a chce to pořád. Nic mezitím není. Je to droga jako každá jiná, která dotyčného dřív, nebo později dostane do hajzlu. Momentálně spíš dřív. Marihuana už totiž není, co bývala.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Jeden z mých amerických známých nedávno přišel s výstižným přirovnáním „není to jako Cadillac mého táty“. Kdysi byl obsah THC v marihuaně sotva pět procent, nyní je to klidně třicet. Plus další chemikálie, které tu drogu nastavují, a ještě zrychlují proces huntování těla a mozku.

Lidovky.cz: Vidíte na drogách nějaká pozitiva?
Pro společnost ne. Pro uživatele jde o to, co mu ta droga bere, a co dává. Ten pocit bezstarostnosti a užívání si můžeme řadit mezi klady do doby, než nastane bod zlomu. Ten má ovšem každý někde jinde. Srovnal bych to s cestou do zasněženého kopce. Nejprve stoupáte, stoupáte a najednou dosáhnete vrcholu. Pak už jen dostanete sáňky a čeká vás pekelná jízda dolů.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...