Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Auta běžkařů zablokovala Bedřichov, silnice už jsou průjezdné. Podobná situace vládne i jinde na horách

Česko

  10:40aktualizováno  21:32
Bedřichov (Jablonecko) - Policie v sobotu na několik hodin uzavřela všechny příjezdové silnice do Bedřichova na Jablonecku po náporu běžkařů. Kvůli jejich autům byly komunikace nepropustné. Na místě řídili provoz dopravní policisté, doporučovali řidičům do obce nejezdit.

Středočeští silničáři kvůli poruchám někde do sněhu nevyjeli, padnou za to pokuty

Silnice policie opět otevřela okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení. Na webových stránkách policie o tom informoval její regionální mluvčí Vojtěch Robovský.

„Upozorňujeme občany mířící do horských oblastí Libereckého kraje na povinnost respektování dopravních značení a omezení. Zároveň návštěvníky žádáme o ukázněnost a dodržování vládních opatření,“ uvedl Robovský. Dodal, že policie bude na bezpečnost a plynulost provozu v horských oblastech dohlížet i v následujících dnech.

Policisté se dle jejich vyjádření snaží upozorňovat návštěvníky horských...
Situace na Pradědu. Lidé o víkendu vyrazili do zasněžené přírody.

Starosta Bedřichova Petr Holub (SKL) ČTK ráno řekl, že se někteří běžkaři chovali neukázněně, nedodržovali pokyny parkovací služby a chtěli parkovat tam, kde začíná lyžařská stopa. „Je potřeba projet dál, tam, kam jim ukazují, a zaparkovat,“ zdůraznil Holub. Doplnil, že ze vzdálenějších parkovišť musí lidé ke stopě dojít s vybavením v ruce zhruba kilometr.

Podle Holuba lidé žádná vládní koronavirová opatření neporušují. Většinou přijíždějí jednotlivci. Pokud se někde podle něj objeví početnější skupina, jde o rodinné příslušníky, kteří vyrazili společně.

Jeden z běžkařů ČTK řekl, že je na místě souvislá řada aut od Bedřichova přes Dlouhou louku po Hřebínek, což je zhruba pět kilometrů. „Jsou tam tisíce běžkařů,“ dodal.

V minulých letech se stávalo pětkrát až desetkrát za zimu, že se obec musela kvůli zácpám na silnicích uzavřít a dopravu řídili policisté.

Kolaps také v Beskydech

Podobná dopravní situace byla v sobotu v beskydském středisku Pustevny, které je nejčastějším výchozím místem pro výstupy na vrchol Radhoště. Auta návštěvníků zablokovala silnici vedoucí do areálu z rozhraní katastrů Prostřední Bečvy a Horní Bečvy na Vsetínsku. Policie ji proto uzavřela a nahoru pouštěla jen autobusy. Uzavírka téměř deset kilometrů dlouhé silnice pro osobní auta má trvat do nedělního podvečera.

Dopravně přetížené jsou Pustevny dlouhodobě. Oblíbené horské středisko je nejčastějším výchozím místem pro výstupy na vrcholek Radhoště. V zimě nabízí také trasy pro běžecké lyžování. Kromě pěších túr se na Pustevny dá dostat právě po silnici z Horní Bečvy nebo lanovkou z Trojanovic na Novojičínsku.

Plné jsou i Krkonoše a Orlické hory

Dopravu policisté regulovali rovněž na parkovištích oblíbených areálů v Krkonoších a Orlických horách. Turisté zaplnili parkovací kapacity ve Špindlerově Mlýně a Janských Lázních a postupně se plnila parkovací místa v Deštném nebo na Šerlichu. Mluvčí hradecké policie Lucie Konečná uvedla, že kolony se ale netvořily a kolem 15:00 se parkoviště začala zase vyprazdňovat, všechno ale bylo bez větších problémů.

Podle Ziny Plchové ze SkiResortu Černá hora - Pec se ale situace s parkováním nevymykala obvyklému stavu za běžné sezony, kdy lidé přijíždějící na sjezdovky zaplní parkoviště už před 10:00.

Sníh opět komplikuje život v Česku, brzdí dopravu a dodávky proudu

Mnoho lidí v sobotu zamířilo také do Skiareálu Lipno, přestože je středisko kvůli vládnímu nařízení zavřené. Lidé využívali sjezdovky pro sáňkování, bobování nebo skialpinismus. Běžkaři vyrazili na upravené stopy v okolí Frymburku.

Množství lidí bylo v sobotu také v Hostýnských vrších, mnozí z nich vyrazili za sněhem a slunečným počasím do tamního horského střediska Troják. Většinou to byli rodiče s dětmi, které si užívaly sáňkování a bobování. Další lidé zamířili pěšky k nedaleké rozhledně Maruška. Auta návštěvníků ale zcela zaplnila parkoviště poblíž lyžařského areálu, někteří z nich proto vozy odstavovali i podél silnice.

Zvýšenou návštěvnost horských lokalit a s tím související dopravní komplikace řešili policisté také na Šumpersku a Jesenicku.

Odhadem stovky sáňkařů vyrazily v sobotu po poledni na sjezdovky do skiareálu Telnice na Ústecku. O plynulost automobilové dopravy se starala dopravní policie. Lidé využili sněhu a i s dětmi si přijeli užívat zimních radovánek. Někteří šli dokonce pěšky až z Varvažova, což je zhruba hodina cesty, zjistila na místě ČTK.

Parkoviště u zimního sportoviště byla plná. Řidiči čekali v kolonách na uvolnění místa. Někteří svá auta nechali na rozcestí směrem na Krásný Les. Další zvolili cestu autobusem. Auta těsně pod sjezdovkou, kde je asi deset míst pro stání, zapadala. Pohotoví rekreanti je pomáhali vytlačit.

Na sjezdovkách se našlo i několik snowboardistů či lyžařů. Lanovky jsou kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru zavřené, sportovci tak museli vyjít na vrchol svahu po svých. Lidé využili i otevřených okének u restaurací a penzionů, kde bylo možné koupit jídlo i pití.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...