Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doprava v Bedřichově pod náporem běžkařů opět kolabovala, v Beskydech regulovali parkování policisté

Česko

  9:03aktualizováno  15:10
Bedřichov (Jablonecko) - Policie v neděli krátce před půl osmou opět uzavřela příjezdové cesty do Bedřichova na Jablonecku kvůli náporu běžkařů. Okolo 10:00 provoz obnovila v obou směrech, tedy od Jablonce nad Nisou i od Liberce. Hlídky zůstávají na místě kvůli dohledu, řekl regionální policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Starosta obce Petr Holub (SLK) řekl, že parkovací kapacity jsou v neděli dostačující.

Parkoviště na českých horách jsou znovu plná. foto: Twitter/Policie ČR

Auta běžkařů zablokovala Bedřichov, silnice už jsou průjezdné. Podobná situace vládne i jinde na horách

Příjezdy do Bedřichova zavřela dopravní policie i v sobotu, kdy byly kvůli autům běžkařů silnice nepropustné. V sobotu policie obec znovu otevřela až okolo 16:00 s apelem na řidiče, aby respektovali dopravní značení a omezení. 

„Musím říct, že policie v neděli zareagovala mnohem lépe, jsou tu už od rána od 7:00,“ uvedl Holub. Podle něj byl brzy ráno v Bedřichově obdobný počet lidí jako v sobotu, jejich koordinování se ale dařilo lépe. V 10:00 řekl, že lidé z obce odjíždějí a výrazně jich ubylo. 

Aktuální opatření proti šíření koronaviru sice zakazují provoz lyžařských vleků, lidé po celé republice ale i tak míří do hor, třeba na běžky, sáňkovat nebo na procházku.

Robovský ráno uvedl, že byla před půl osmou uzavřena komunikace z Jablonce nad Nisou (Ostrý roh), ve směru na Hrabětice a Bedřichov. Úsek Liberec - Česká chalupa byl uzavřen krátce po nedělní osmé hodině. 

Boby a sáňky jdou na dračku, na horách se i kradou. Kvůli zavřeným vlekům čím dál více lidí obouvá běžky

„Opět apelujeme na návštěvníky horských oblastí Libereckého kraje, aby parkovali na místech k tomu určených, respektovali dopravní značení a řídili se pokyny zasahujících policistů,“ řekl mluvčí. Dodal, že hlídky dopravní policie budou celý den dbát na plynulost provozu, bezpečnost i na veřejný pořádek. 

Z webkamer, které jsou umístěny u parkovacích ploch, je patrné, že se v neděli na bežky znivu vydaly stovky a možná i tisíce lidí. Situace na parkovištích je klidná, auta nejsou v kolonách a neblokují odjíždějící sportovce.

Problémy s parkováním v Beskydech

Do Beskyd o víkendu opět vyrazily tisíce lidí, policie regulovala na několika místech parkování. Parkoviště se plnila i v Jeseníkách. V Krásné na Frýdecko-Místecku policie zastavila dopravu a povolila jízdu směrem na Visalaje jen místním. ČTK to v neděli řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

„Lidí na horách je hodně. Více než v jiných dnech,“ řekla Michalíková. Dodala, že nejkritičtější byla situace v Krásné. Policisté tam v sobotu omezili možnost jízdy aut, hlavně směrem na Visalaje. „Dál jsme pouštěli jen obyvatele,“ řekla mluvčí. Dodala, že policisté také upozorňovali návštěvníky hor na dodržování vládních opatření. Hlavně na dodržování rozestupů a nošení roušek. „Jednalo se o prevenci. Zásadnější incidenty jsme neřešili,“ řekla.

Ředitel lanovky na Pustevny Petr Lessy ČTK potvrdil, že lidí na hory dorazilo hodně. Na Pustevnách podle něj byla situace horší v sobotu. „Ale i tak se u lanovky vytvořila ve špičce fronta maximálně na 15 minut. Dnes už to je úplně bez front,“ řekl. Uvedl, že v sobotu lanovka přepravila 1600 lidí a v neděli ve 14:00 jich bylo 800. Co se dopravy týče, problémy podle něj jsou vždy ze strany od Zlínského kraje. „Opakuje se to každý rok. Pokud nebude v Bečvě záchytné parkoviště a nebude na Pustevny fungovat kyvadlová doprava, tak se toho problému nezbavíme,“ doplnil.

Podle něj provoz dvojsedačkové lanovky zcela splňuje požadavky vládních opatření. „Sedačky pravidelně dezinfikujeme. Nakažení při přepravě je nemožné, rozestupy mezi sedačkami jsou 20 metrů,“ řekl.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat