Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Auta stojí, kde se dá. U okének jsou hrozny lidí.‘ Šumavskou Modravu opět zaplavily stovky turistů

Šumavská vesnička Modrava je oblíbeným cílem turistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šumavská vesnička Modrava je oblíbeným cílem turistů. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Plzeň Turisté v neděli opět obsadili oblíbenou šumavskou vesničku Modrava. Hodně lidí, ale ne tolik jako první víkendy v roce, bylo také v oblasti Železné Rudy. Stovky běžkařů a sáňkařů hlásí Český les, hlavně kolem Klenčí pod Čerchovem a Caparticemi na Domažlicku, kde byla, podobně jako na Modravě plná parkoviště. Ve všech oblastech má sněžit minimálně do středy.

„Dneska je lidí mnohem více než včera. Modrava i Filipova Huť jsou úplně plné. Auta stojí, kde se dá, nikdo to nekontroluje. A hlavně u výdejových okének jsou hrozny lidí, a to je všude na Šumavě,“ uvedl Antonín Schubert, starosta Modravy, kam v neděli přijelo hodně přes 1000 lidí. Návštěvníci vystupující z autobusů podle něj neměli roušky. 

Parkoviště ve vesnici Modrava byla plná.
Modravu opět zaplnili turisté.

Starosta chápe lidi, že chtějí do přírody, a obec je nevyhání. „Ale měli bychom být v těch opatřeních důslední, stejně jako jsou důslední vedle v Německu, protože bez slušného chování, ukázněnosti a vzájemné ohleduplnosti to prostě nepůjde a nezbavíme se toho,“ řekl.

Modrava, která upravovala lyžařské stopy ve středu i v sobotu, umožňuje parkovat jen na vyhrazených parkovištích, kde je 350 míst, v ostatních částech jsou cedule se zákazem stání. „Lidé ale parkují, kde chtějí,“ uvedl starosta obce, která nemá městskou policii a nechce ani zvyšovat represi. V obci se nemohl otočit autobus, ve Filipově Huti auta obestavěla kontejnery. Já taky když jedu do Prahy, tak si nedovolím parkovat na chodníku nebo na zákazu, dodal Schubert.

„Hodně sněží a je vítr, takže dnes nikdo nevydrží dlouho venku. Nejvíce lidí je na lyžařských stopách, na svazích jsou také sáňkaři,“ řekl Filip Smola, starosta Železné Rudy, v jejímž okolí je 30 až 45 centimetrů sněhu. V sobotu bylo na trasách hodně lidí, dnes určitě méně. Od soboty sněží.

Podle Smoly byli návštěvníci ukázněnější, neparkovali už divoce na Špičáckém sedle, kde je o minulých víkendech museli často pokutovat policisté i strážníci. „Tehdy nebyly projeté lyžařské stopy, dnes už se lidé rozprostřou po větším území,“ uvedl. Lidé už neklouzali a nebruslili po Čertově a Černém jezeře, kde strážci šumavského parku rozdávali vysoké pokuty.

Jarní prázdniny začnou 1. února. „To už bychom všemi deseti uvítali, kdyby už byly zprovozněné lyžařské areály,“ uvedl Smola.

V okolí Klenčí a Capartic na Domažlicku upravovali dva okruhy pro běžkaře o délce 25 kilometrů dnes ráno, v sobotu byl sníh hodně mokrý. „Dnes od 06:00 vydatně sněží, je tu mírně pod nulou,“ řekl rolbař Karel Smutný. V Caparticích bylo celý den plné parkoviště, auta stála podél vedlejších silnic, obsazené bylo i parkoviště pod Čerchovem. Na capartickém svahu bylo hodně lyžařů i sáňkařů. V oblasti připadlo od rána deset centimetrů sněhu a je ho tam 30 centimetrů, sněžit by mělo do noci.

V parku na zámku Kozel na Plzeňsku, kde byly minulý víkend tisíce lidí, jich dnes bylo výrazně méně. Správci zámku tam vyvěsili cedule upozorňující na zákaz lyžování, sáňkování, bobování, bruslení na rybnících a odhazování odpadků. Hrozilo, že pokud by poškozování historického parku pokračovalo, museli by areál uzavřít.

Plné Jeseníky

Běžkaři a turisté zaplnili o víkendu také Jeseníky, kde díky vydatnému sněžení panují dobré podmínky pro zimní sporty. Lyžařské areály jsou sice kvůli vládnímu nařízení uzavřeny, lidi to ale od výletu do Jeseníků neodradilo. Horští záchranáři za víkend neevidují vážnější zranění, řekl dnes dispečer Horské služby Jeseníky.

„Víkendová návštěvnost byla v Jeseníkách celkem vysoká. Byli tady hlavně turisté a běžkaři a také něco málo skialpinistů. Hodně lidí také vyrazilo ven se sáňkami či boby,“ uvedl dispečer.

V Jeseníkách bylo o víkendu zataženo a sněžilo. V sobotu navíc foukal silný vítr. Dnes měli běžkaři k dispozici například trasy v okolí Paprsku či na Švýcárnu a dál na Praděd. „Paprsek dnes paráda. Lidí jak much, ale všude upraveno,“ komentovali dnešní návštěvnost správci facebookových stránek Běžky v Jeseníkách. Podle informací na www.bilestopy.cz je nyní v Jeseníkách upraveno 334 kilometrů běžeckých stop.

České dráhy kvůli velkému množství lidí mířících do Jeseníků od tohoto víkendu ještě více posílily vlakové spoje na trase ze stanice Zábřeh na Moravě do Jeseníku. Vlaky na této trati zastavují v turisty oblíbených obcích Branná na Šumpersku a Ostružná či Ramzová na Jesenicku. Víkendové spoje by měly být posíleny do konce února.

V horách nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí, který označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku, je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...