Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policii kvůli změnám nehrozí masivní vlna odchodů, řekl Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kvůli plánované reorganizaci zatím opustilo policejní sbor šest lidí. V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by měla hrozit masivní vlna odchodů. Informoval o tom policejní prezident Tomáš Tuhý. Se změnou se podle něj ztotožnila i velká část policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

ÚOOZ se sloučí s protikorupční policií. Z obou elitních útvarů v pondělí 1. srpna vznikne nová Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle Tuhého se zatím nenaplnily předpovědi, které v souvislostí s reorganizací hovořily o masivních odchodech policistů do civilu.

„Máme stále evidováno šest policistů, kteří odcházejí,“ uvedl Tuhý. Policii podle něj neopustil žádný ze zpracovatelů současných případů. „Na všech kauzách pracují stejní policisté,“ zdůraznil Tuhý.

Jedním z policistů, který odešel, je bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, jenž s reorganizací nesouhlasil. Šlachta byl šéfem útvaru od roku 2008. Po svém nástupu musel řešit personální situaci poznamenanou řadou odchodů zkušených policistů.

Podle Tuhého zatím opakování této situace nehrozí, přestože členové útvaru krátce po oznámení reformy napsali ministrovi vnitra Milanovi Chovancovi (ČSSD) nesouhlasný dopis, v němž reorganizaci kritizovalo 17 vedoucích odborů a expozitur ÚOOZ. Za vedení se postavilo také přes 200 dalších policistů a pracovníků útvaru.

„Musím říct, že i stávající příslušníci ÚOOZ se ztotožnili s touto změnou. Svědčí o tom i zájem některých funkcionářů o nabídková a výběrová řízení. Mě ten zájem překvapil,“ řekl Tuhý. Podle Tuhého k tomu pomohla intenzivní komunikace uvnitř policie.

Šlachta patří mezi nejhlasitější kritiky reformy. Podle něj může mít následky i to, že odchází pouze šest lidí, protože jsou mezi nimi policisté, kteří se podíleli například na vyšetřování kauzy kolem olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), nebo odborníci na kyberkriminalitu.

„Ty důsledky ukáže až čas. Můžete mít 100 lidí, kteří nestojí za nic a šest lidí, na kterých to bude stát,“ řekl v noci na dnešek Šlachta novinářům po jednání sněmovní vyšetřovací komise. Podle dnešní Mladé fronty Dnes odchod ze sboru zvažují další lidé z ÚOOZ - například z analytického oddělení, klíčový programátor či někteří členové ostravské expozitury.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....