Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Chtěl bych být psem u hodných lidí, odpovídá Šlachta Halíkovi

Zasedání skončilo, aniž by se Šlachta dostal ke slovu. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - V posledních dvou měsících se bývalý elitní policista Robert Šlachta otáčel ve víru událostí. Rozhodl se odejít z čela potimafiánského útvaru, protože nesouhlasil s narychlo sešitou policejní reformou. V osobité anketě odpověděl filozofovi a teologovi Tomáši Halíkovi v magazínu Pátek LN.
  6:00

Tomáš Halík, filozof, teolog a sociolog v pravidelné rubrice magazínu Pátek LN pokládá otázky k zamyšlení pozvaným osobnostem.

Tomáš Halík

„V současné době jsou to moji spolupracovníci, kteří si zachovali rovnou páteř a nepopřeli, co jsme celou dobu společně budovali,“ odpověděl Šlachta, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, na první anketní otázku, co mu působí největší radost.

A od svého odchodu od policie se neodprostil ani v další odpovědi na Halíkův dotaz, co mu působí největší starosti. „To, že končí něco, co se dlouhá léta budovalo, a staly se nevratné kroky ke škodě občanům,“ odpověděl Šlachta.

Bývalý ředitel protimafiánského útvaru je měsíc po své rezignaci, způsobené reorganizací policie, nezaměstnaný. Přestože osm let vedl elitní policejní útvar, který zaznamenal řadu úspěchů a který vyšetřoval řadu citlivých kauz, a přestože chce dál pracovat ve službách státu.

Robert Šlachta (ilustrace).

Šlachta dále v anketě prozradil, že nejvíce se mu příčí podlost a zákeřnost.

Kterých lidských vlastností si naopak nejvíce vážíte?
Statečnosti, věrnosti, přímosti v jednání.

Kdybyste mohl být nějakým tvorem z živočišné říše, kým byste rád byl?
Pes u hodných lidí.

Kdybyste se mohl vtělit do nějaké osobnosti dějin a žít její život, koho byste si zvolil?
Jana Husa. Za pravdu je nutné bojovat, i když vím, že mohu být v této době naivní.

Autor: