Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policista, který loni v říjnu v Praze srazil chodkyni, odmítá vinu

Policejní auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní auto. | foto: idnes.czReprofoto

Praha  Policista, který loni na konci října srazil před pražským Masarykovým nádražím mladou dívku, odmítá, že nehodu způsobil. Tvrdí, že mu do cesty vstoupila nečekaně. Dívka byla při nehodě vážně zraněna, následky má dodnes. Případem se ve čtvrtek začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1, líčení bude pokračovat v říjnu.

Nehoda se stala loni 29. října po půlnoci v Havlíčkově ulici. Devětadvacetiletý Petr Suranovský jel spolu s kolegou k zásahu na Žižkov. Podle obžaloby vjel na tramvajový pás, nezapnul ale maják ani zvukovou výstrahu. „Nedbal zvýšené opatrnosti vyžadované touto situací,“ uvedl státní zástupce Radek Klvaňa. Dvaadvacetiletá dívka chtěla přejít přes tramvajové pásy ulici a když sestoupila z nástupního ostrůvku, Suranovský ji srazil. Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti mu hrozí až čtyři roky vězení.

Policista hned v úvodu své výpovědi uvedl, že je mu líto, co se stalo, vinen se ale necítí. „Jsem toho názoru, že mi do vozovky vešla nečekaně a já jsem nemohl reagovat jinak, než úhybným manévrem,“ řekl Suranovský soudu. Na tramvajový pás vjel proto, že vedlejší jízdní pruh blokovalo jiné vozidlo. 

V protisměru podle něj zrovna přijížděl autobus, primárně proto sledoval levou část vozovky. „Protože se stává, že lidi probíhají za autobusem a ti lidi by přijíždějící auto vidět nemohli. Periferně jsem ale viděl celou ulici,“ řekl. S tím, že by někdo chtěl přecházet z pravé strany ulice, ale nepočítal. Výstražné zařízení prý zapínal jeho kolega ve chvíli, kdy k nehodě došlo. Podle svých slov viděl Suranovský jen mihnutí stínu, nestihl ani začít brzdit, pouze strhnul řízení. Kvůli autobusu v protisměru se mu ale nepodařilo vyhnout úplně.

Škodu by měla uhradit pojišťovna

Znalec z oboru dopravy František Štefáček uvedl, že policista zareagoval nejlépe, jak v dané situace mohl. Podle něj jel Suranovský rychlostí mezi 45 a 55 kilometrů za hodinu. Uvedl, že policista sice chodkyni na ostrůvku vidět mohl, neměl ale šanci se střetu vyhnout, když sešla do vozovky. Dívka podle něj naopak mohla vidět auto již zdálky.

Dívka u soudu vypovídala, z nehody si kvůli těžkému zranění nepamatuje nic. Po nehodě utrpěla několik zlomenin, pohmožděniny a otok mozku. „Chci jen říct, že vím, že to pan Suranovský neudělal schválně, každopádně se mi zničil kus života,“ řekla. Po nehodě se potýká s finančními problémy, kvůli špatnému zdravotnímu stavu totiž nemůže pracovat. 

Znalec z oboru zdravotnictví v posudku uvedl, že u ní přetrvává omezení v obvyklém způsobu života. Po policistovi dívka žádá 580 000 korun jako náhradu škody. Suranovský ve čtvrtek  uvedl, že je pojištěn a škodu by tak měla pojišťovna uhradit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.