Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. listopadu 2019 14:46, aktualizováno  16:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici a vojáci zdůraznili potřebu modernizace armády. Babiš uvítal modernizační projekty

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k prioritám a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k prioritám a... | foto: MAFRA

Praha  Česká armáda musí modernizovat, zvýšit rychlost reakce nebo zavést nové technologie. Na každoročním velitelském shromáždění to ve středu řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Armáda se podle něj nachází v přelomovém období.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) oznámili, že česká armáda příští rok převezme šestiměsíční velení výcvikové mise Evropské unie v Mali. Podle prezidenta Miloše Zemana by se mělo NATO zaměřit na boj proti terorismu. Odmítl stažení z Afghánistánu, země by se podle něj stala základnou teroristů.

Armáda se podle Opaty nachází v přelomovém období, kdy pracuje na svém největším přezbrojení. V příštím roce očekává podpis smluv na dodání pásových bojových vozidel pěchoty, nových děl, protiletadlového kompletu SHORAD nebo systému řízení palby. Připomněl také výstavbu nových jednotek včetně budování kybernetických sil, výsadkového pluku, praporu podpory a praporu bezpilotních systémů.

Využívání dronů dlouhodobě podporuje Zeman, podle kterého jejich význam roste. Prezident uvítal, že „velmi pravděpodobně tyto drony budou nakoupeny z Izraele, protože to je technologická velmoc, která je na špičce této konkrétní techniky“. Podle vedení ministerstva a armády zatím nebyla akvizice dronů zahájena, a není proto jasné, odkud budou nakoupeny. Opata připustil, že Izrael společně se Spojenými státy představuje špičku v oboru bezpilotních letounů.

Opata v projevu zdůraznil, že se v bezpečnostní oblasti objevily nové výzvy, a je proto potřeba posilovat schopnosti k vedení konvenční války, ale i v řešení například asymetrických hrozeb. Zmínil také potřebu budování kybernetických sil, zvýšení rychlosti reakce a zavedení nových technologií. Zdůraznil potřebu modernizace, doplnění bojových útvarů a navýšení aktivních záloh. Za pilíř modernizace označil přezbrojení 7. mechanizované brigády. Jako negativní trend Opata vidí stárnutí populace a zhoršování fyzické kondice mladých lidí.

Andrej Babiš a Miloš Zeman na velitelském shromáždění.
Andrej Babiš na velitelském shromáždění.

Babiš uvítal, že se podařilo rozjet důležité modernizační projekty. Připomněl, že armáda má velký dluh z minulosti kvůli škrtům. Je přesvědčen o tom, že obranyschopnost země vyžaduje velké investice.

Metnar zdůraznil, že příští rok bude na investice určeno asi 18 miliard z rozpočtu na obranu. Letos podle něj bylo uzavřeno téměř 300 vojenských smluv za 17 miliard korun. Do konce roku má v plánu podepsat další smlouvy v hodnotě 24 miliard korun. Jednou z nich bude nákup vrtulníků z USA, které nahradí ruské stroje Mi-24. Vyřazené helikoptéry by mohly být podle Opaty odprodány. Babiš doplnil, že by dva tyto stroje mohla získat policejní protiteroristická jednotka místo nákupu nových vrtulníků.

Babiš vojákům poděkoval za zapojení do zahraničních misí. Nejvíce vojáků má ČR v Afghánistánu, Pobaltí nebo v Mali. Právě v Mali se chystá armáda na převzetí velení výcvikové mise Evropské unie, ve které slouží přes 600 vojáků z více než 20 zemí. Velitelem bude ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák, součástí štábu by mohli být i Slováci.

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k prioritám a...

Zeman řekl, že NATO by se mělo zaměřit na boj proti mezinárodnímu terorismu, který je hlavním nepřítelem civilizovaných států. Odmítl také možnost na stažení aliančních vojáků z Afghánistánu, země by se podle něj stala základnou teroristů kterou byla před rokem 2001. Proti odchodu z Afghánistánu se postavil i Metnar. Zeman připomněl slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že je NATO ve stavu klinické smrti. Podle něj je na vině tohoto stavu zaměření aliance na odstrašení protivníků v konvenčním konfliktu.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.