21. září 2019 10:34, aktualizováno  15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dny NATO opět lákají mohutné davy lidí. K vidění jsou vrtulníky pro českou armádu či strategický bombardér

Český letoun L-39NG. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český letoun L-39NG. | foto: ČTK

Mošnov U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvořily kolony aut, která mířila na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekali minimálně desítky minut. Nyní jsou již podle policie příjezdové trasy bez komplikací. Centrální parkoviště je již plné.

Situace byla podle operátora speciální policejní linky Michala Tichého obdobná jako v jiných letech. „Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí,“ řekl Tichý. Kolona ve směru od Ostravy byla dlouhá asi pět kilometrů. „Všechny příjezdové trasy jsou v tuto chvíli bez dopravních komplikací a bez výraznějších kolon. Centrální parkoviště je již plně obsazeno,“ oznámila po poledni policie. 

V programu nechyběl ani seskok parašutistů.
Vrtulník Bell AH-1Z Viper americké armády.

„Podařilo se nám vzhledem k vysokému očekávanému zájmu návštěvníků otevřít brány již po 08:00, to znamená bezmála 30 minut dříve, než to děláme, tak abychom udělali nástup návštěvníků maximálně plynulý,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Vzhledem k příznivému počasí se podle něj zřejmě dá očekávat obdobná návštěvnost jako v nejsilnějších ročnících, tedy okolo 100 000 lidí denně.

21.září 2019 v 08:26, příspěvek archivován: 21.září 2019 v 10:04

VIDEO: Br�ny Dn� NATO jsou otev�eny! #DnyNato https://t.co/sAONzwQDFD

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Brány Dnů NATO jsou otevřeny! #DnyNato https://t.co/sAONzwQDFD

Veřejnou premiéru má na Dnech NATO nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody, který by měl být za rok zařazen do výcviku mladých pilotů. K vidění jsou také americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které v českém letectvu nahradí dosluhující vrtulníky Mi-24/35, přičemž i AH-1Z je v Mošnově poprvé. 

Lidé si mohou prohlédnout desítky strojů. Jsou mezi nimi i velká letadla - strategický bombardér B-52 nebo největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5M Super Galaxy, který je v Mošnově v modernizované verzi poprvé.

Právě vedle monumentálního stroje C-5 Galaxy se uskutečnila tisková konference ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka generálního štábu generála Aleše Opaty. Hlavním tématem byl nákup zmíněných vrtulníků Viper a Venom pro českou armádu, přičemž řeč přišla také na roli českého průmyslu.

„Se zapojením českého průmyslu se počítá,“ řekl novinářům Metnar, nespecifikoval však, které služby by mohly české firmy poskytnout. Otevřená je podle něj také možnost pořízení dalších strojů a součástí smlouvy ještě může být opce na nákup dalšího armádního vybavení.

Generál Aleš Opata je s podle svých slov s vrtulníky velice spokojený, na dotazy novinářů ale uvedl, že ideální by byl větší počet. „Hovoří se o ideálním poměru Viperů a Venomů, mně osobně by se líbil i poměr osm ku osmi,“ prohlásil Opata. Na dotaz serveru Lidovky.cz také upřesnil, jak to bude s výcvikem pilotů. Vrtulníky mají do Česka dorazit v roce 2023, tou dobou by už ale mělo probíhat přeškolení současných letců. „Nejprve budou vycvičení školitelé, kteří se následně vrátí a začnou přeškolovat piloty,“ řekl náčelník. V roce 2024 by měla podle něj česká armáda disponovat šesti vycvičenými osádkami.

Tisková konference ministra obrany Lubomíra Metnara (uprostřed) a náčelníka...

Tisková konference ministra obrany Lubomíra Metnara (uprostřed) a náčelníka generálního štábu generála Aleše Opaty (vlevo v baretu) na dnech NATO.

Celkem návštěvníky čeká během dvou dnů 16 hodin programu se 70 dynamickými ukázkami. Mezi nimi jsou například vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks. Unikátní je také hromadný seskok 40 českých a polských parašutistů ze dvou letounů.

Vystoupením, které se už asi nebude opakovat, bude podle Pavlačíka společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. „Pro Iva Kardoše je to poslední vystoupení, protože končí svou kariéru display pilota českých vzdušných sil,“ řekl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Divákům se tam představují vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky z řady zemí. Letos je zúčastněných států i s Českem 17.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.