Na Saifův osud ho upozornili němečtí socialisté, uvedla tisková mluvčí Lidového domu Květa Kočová. Šéf ČSSD je na návštěvě Sýrie od pondělí a dnes se setkal s prezidentem Assadem. Jednali spolu o možnostech spolupráce Sýrie a České republiky, především v souvislosti s připravovaným podpisem asociační dohody mezi Sýrií a Evropskou unií. Prezident Assad informoval předsedu ČSSD o postoji Sýrie a o jejím pohledu na možnosti řešení blízkovýchodního konfliktu, situace v Iráku a Libanonu, uvedla mluvčí.
Paroubek se podle Kočové ostře ohradi proti výrokům premiéra Mirka Topolánka. Ten ve středu označil cestu delegace ČSSD za trestuhodnou a v rozporu s českými zahraničně politickými zájmy. Paroubek připomenul, že ČSSD cestu předem konzultovala s ministerstvem zahraničí a že se všech jednání se syrskými představiteli účastní český velvyslanec Tomáš Uličný.
Paroubek jednal s baasisty
"Pan premiér, jak je jeho zvykem, vůbec neobjasnil, v čem bych měl jednat v rozporu s českými národními zájmy," uvedl. Podotkl, že v prosinci navštívili Sýrii například slovenský a rakouský prezident, politická jednání vedl loni s představiteli Sýrie náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar a letos v květnu se tam chystá ministr financí Miroslav Kalousek.
Paroubek odmítl i kritiku poslankyně Evropského parlamentu Jany Hybáškové, která tvrdí, že je jeho návštěva Sýrie v rozporu s evropskou zahraniční politikou. Vytkl jí naopak s odvoláním na syrské zdroje, že se loni v září, když s jinými evropskými poslanci navštívila Sýrii, o Saifově případu nezmínila.
Paroubek v Sýrii jednal rovněž s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas). Baas je celoarabská strana se sídlem v syrském hlavním městě Damašku. Syrští stejně jako iráčtí baasisté požadují arabskou jednotu od Perského zálivu po Atlantský oceán. Baasisté vládnou v Sýrii od vojenského převratu v roce 1963. Činnost jiných stran, než je Baas a její spojenci, v zemi není povolena.