• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Polské ANO lisabonské smlouvě

Česko

Opoziční strana Právo a spravedlnost svůj souhlas podmiňovala dodatky, které se týkají ochrany národních zájmů Polska.

VARŠAVA Polští poslanci včera schválili takzvanou lisabonskou smlouvu, jíž se bude v budoucnu řídit fungování Evropské unie. Polsko hledalo shodu ohledně reformní smlouvy EU několik týdnů. Největší opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) totiž hrozila, že její schválení zablokuje.

Na rozuzlení sporu v Polsku netrpělivě čekali politici v řadě evropských zemí. K tomu, aby smlouva začala platit, ji totiž musí ratifikovat všech 27 členských zemí.

Napětí před hlasováním vyvolávali v dolní komoře parlamentu (Sejmu) poslanci konzervativní strany. Strana Právo a spravedlnost požadovala včlenit do textu ratifikace dodatky, které se týkají ochrany národních zájmů. Premiér Donald Tusk a prezident Lech Kaczynski se dohodli, že požadavky strany PiS budou zaznamenány ve zvláštním usnesení.

Pro schválení smlouvy byl nutný souhlas alespoň části poslanců PiS. Hlasy vládní koalice a opoziční postkomunistické levice totiž nedávají v Sejmu, který má 460 členů, nutnou dvoutřetinovou většinu. Pro se nakonec vyslovilo 384 poslanců. Jde o posílení pozice Varšavy Lech Kaczynski, který dnes odlétá do Bukurešti na summit NATO, se chtěl údajně na mezinárodní scénu vypravit s jasným rozhodnutím Polska o lisabonské smlouvě. Proto vyzval poslance, aby smlouvě vyjádřili podporu, neboť to podle něj posílí pozici Polska v Bruselu. Také premiér řekl, že rychlá ratifikace je v zájmu země.

Text smlouvy ještě musí schválit senátoři. Ratifikační proces bude dokončen podpisem prezidenta.

Lisabonskou smlouvu už ratifikovaly Francie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Malta a Bulharsko. Parlamentní cestu zvolila většina členských zemí včetně České republiky.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás