Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Pomáhá jogurt na spáleniny?

Česko

Proč jogurt a kefír pomáhá na spáleniny od sluníčka? Ptá se čtenářka z Prahy.

Odpovídá profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK: Jogurt a kefír pomáhají, když kůže vlivem ultrafialového záření zčervená, nebo na ní vzniknou puchýřky. Oba výrobky jsou totiž tzv. emulzí olej ve vodě, která ulpívá především díky lipidům a proteinům na povrchu kůže. Ovšem vodní složka emulze se odpařuje, což kůži ochlazuje a zánět se tlumí.

V 60. letech minulého století, kdy ještě krémy neobsahovaly kvalitní ochranné faktory proti UV záření, se turisté u moře velmi rychle spálili a jogurt byl dostupným léčebným prostředkem.

Někteří výzkumníci tehdy bádali, zda nejde ještě o jiný efekt látek rozpuštěných v mléčných výrobcích. Vybavuji si sdělení profesora Nestěrova, tehdy předního odborníka přes výživu v Bulharsku, který o těchto poznatcích referoval. Na otázku, jak lze tyto jevy objektivizovat, odvětil, že jde o příznivé účinky jednotlivých štěpů hydrolyzátu mléčných proteinů, a dokonce spekuloval o účincích přítomné mléčné mikroflóry jako UV filtru. Jako nepřímý důkaz uvedl, že kontrolní pokusy s mléčným koagulátem, získaným kyselým srážením mléka pomocí kyseliny mléčné, tj. bez fermentace a bez přítomnosti jogurtové mikroflóry, tyto protizánětlivé účinky neměly.

Toto vysvětlení by ale vyžadovalo důkladnější vědecké prozkoumání na úrovni zánětlivých mediátorů. Na popsanou UV filtraci bych z dnešního pohledu vůbec nespoléhal.

***

Vážení čtenáři, dotazy posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo na zahady@lidovky.cz.

Obálku označte Věda – záhady.

Autor: