Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pomáhala Havlovi a dalším. Duka děkuje zesnulé Chramostové za pomoc politickým vězňům

Česko

  12:28
PRAHA - Velký dík za pomoc signatářům Charty 77, které komunistický režim poslal do vězení, vyjádřil zesnulé herečce Vlastě Chramostové pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici, vyjádřil lítost nad skonem herečky a poděkoval jí za její statečnost. „Byla to právě ona, která, aby mohla pomáhat chartistům ve vězení - Václavu Havlovi, Jiřímu Dienstbierovi a dalším - posílala balíky na různé vězně, které si adoptovala jako příbuzné,“ uvedl Duka, který sám byl politickým vězněm.

Kardinál Dominik Duka. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zemřela Vlasta Chramostová. Herečce a jedné z prvních chartistek bylo 92 let

Tito vězni podle Duky pak polovinu balíků odevzdávali Václavu Havlovi a tu druhou si ponechávali. „A pan prezident Havel měl ve vězení takovou svou charitativní organizaci, takže z těchto zásilek potom poděloval vězně, kteří nemohli balíky dostávat. A i já jí musím poděkovat, protože z těch jejích balíčků jsem na korekci dostával přilepšení. Protože tam bachaři byli na naší straně a doručovali nám je. Ať jí bůh přijme k věčnému životu!“ uvedl v pondělí Duka.

Herečka Vlasta Chramostová.
Chramostová se angažovala v disentu a samizdatu, patřila k prvním signatářům...

Nad úmrtím umělkyně vyjádřili lítost umělečtí kolegové, politici i lidé z disentu. Kromě hereckých kvalit ocenili také její statečnost. Poslední rozloučení s herečkou chystá Národní divadlo na 14. října. V pondělí česká první scéna na počet své někdejší členky vyvěsila černou vlajku a zřídí pietní místo na piazzettě Václava Havla.

Vlasta Chramostová vystudovala brněnskou konzervatoř.

Právě Chramostová si zaslouží pohřeb se státní poctou, míní předseda Ústavního soudu a chartista Rychetský

Chramostová za své nekonformní postoje po srpnu 1968 měla zákaz hrát ve filmu, televizi i rozhlase. Později patřila k prvním signatářům Charty 77 a se svým mužem kameramanem Stanislavem Milotou se živila výrobou a prodejem lamp. Doma založila režimem pronásledované bytové divadlo. Po pádu komunismu hrála v Národním divadle. Za svůj život vytvořila více než dvě stě rolí.

Skvělá herečka s kritickým pohledem, vzpomínají umělci i politici na zesnulou herečku a disidentku Chramostovou

Předseda Ústavního soudu a rovněž signatář Charty 77 Pavel Rychetský uvedl, že pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Chramostová. Pohřeb se státními poctami bude mít zpěvák Karel Gott, který zemřel minulý týden. Po obdobný pohřeb Chramostové se kromě předsedy Ústavního soud vyslovily i některé další osobnosti.

Autor: