Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ministr zahraničí USA Pompeo hovořil s premiérem Babišem. Podepsali deklaraci k síti 5G

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo foto: Reuters

Exkluzivně
PRAHA - V těchto dnech měl v prostorách Národního muzea probíhat summit k rozvoji síti 5G, která má umožnit vyšší míru digitalizace společnosti. Kvůli nákaze covid-19 však musela být konference odložena.
  19:05

Do Prahy tak nedorazil ani hlavní zahraniční řečník Mike Pompeo, ministr zahraničí USA. Pro spojence je přitom debata o vybudování sítě 5G mimořádně důležitá, protože skrývá řadu technologických a bezpečnostních rizik.

Přesto se spojení mezi Prahou a Washingtonem podařilo navázat alespoň prostřednictvím telefonní linky. Pompeo ve středu v 19 hodin volal s premiérem Andrejem Babišem. „Oba státníci spolu ve středu hovořili o budoucnosti sítí 5G. Podepsali i deklaraci,“ potvrdil webu Lidovky.cz Vladimír Vořechovský, ředitel odboru komunikace Úřadu vlády.

Politici podepsali na dálku dokument nazvaný Společná deklarace v oblasti bezpečnosti sítí 5G.

Jeho cílem je „vybudovat sítě 5. generace, které budou chráněné před neautorizovaným přístupem i případným napadením a které zajistí občanům soukromí a ochranu jejich základních práv“, uvedl Úřad vlády. Proces výběru důvěryhodných dodavatelů technologií podle signatářů nepřispěje jen k národní bezpečnosti, ale bude také příležitostí pro další vývoj a inovace v byznysu.

Česko se dostalo do širšího povědomí mezi spojenci zejména díky varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) z prosince 2018. Úřad tehdy upozornil na rizika spojená s technologiemi čínských společností Huawei a ZTE. Zejména při využití jejich výrobků v kritické infrastruktuře státu by měly úřady zpozornit. Počátkem roku došlo také k výměně na postu ředitele NÚKIB. Od dubna je jeho ředitelem bývalý armádní generál Karel Řehka. Telefonický hovor byl proto příležitostí představit Řehku partnerům zpoza Atlantiku.

Krátce po svém nástupu ředitel Řehka musel čelit hackerským útokům na české nemocnice a další instituce. A právě před nimi varoval i americký ministr zahraničí Pompeo. Zmínil konkrétně i Česko.

„Vyzýváme toho, kdo je za to zodpovědný, aby se zdržel škodlivých kybernetických aktivit zaměřených proti českému zdravotnickému systému či podobné infrastruktuře na dalších místech,“ prohlásil šéf americké diplomacie v polovině dubna. Podle něj musí být ten, kdo stojí za útoky, připraven čelit následkům svých kroků.

I za to Pompeovi podle informací webu Lidovky.cz Babiš poděkoval. Zároveň zmínil, že odložená konference o 5G proběhne v Praze v září.

Autor: