Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pomůžeme Řekům. A přitvrdíme

Česko

Lídři členských států eurozóny na summitu v Bruselu posvětili pomoc Řecku. Do budoucna ale zpřísní rozpočtová pravidla.

BRUSEL Zadlužené Řecko dostane pomoc v celkové výši 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun). Eurozóna se ale hned pustí do boje s nadměrnými rozpočtovými schodky, řekl v pátek novinářům prezident EU Herman van Rompuy. Svůj díl pomoci schválil včera večer také Výkonný výbor Mezinárodního měnového fondu na svém mimořádném zasedání.

„Využijeme všech prostředků, které máme k dispozici, abychom zajistili stabilitu eurozóny,“ uvedl. Šéf Evropské komise José Barroso nicméně na závěrečné tiskové konferenci odmítl poskytnout detaily o mechanismu, který by měl v budoucnosti EU ochránit od opakování krize, která by se podobala řecké.

Krizový mechanismus by nicméně neměl fungovat na základě bilaterálních půjček jako v případě finanční pomoci Řecku.

Páteční jednání mimořádného summitu eurozóny se z původně očekávaných dvou hodin protáhlo až na více než čtyři hodiny, což většinou svědčí o závažnosti situace. „Čelíme opravdu vážné situaci. Shodli jsme se, že současná krize na trzích jen podtrhuje nutnost rychlého postupu v případě regulace finančních trhů,“ dodal Van Rompuy.

Zatím není zřejmé, kterou cestu regulace unie nakonec zvolí. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy však před zahájením summitu dali najevo, že budou požadovat zákaz spekulací se státními dluhy. Ten by se týkal takzvaných naked credit default swapů (naked CDS), tedy finančních nástrojů, jejichž prostřednictvím lze sázet na bankrot vybraného státu.

Jak bude zpřísnění rozpočtových pravidel v praxi vypadat, by měla Barrosova komise zveřejnit ve středu.

V současnosti by členské státy EU neměly překročit mez ročního rozpočtového schodku ve výši tří procent HDP a v případě celkového dluhu 60 procent HDP. Tato pravidla však v současnosti porušuje drtivá většina zemí evropské sedmadvacítky. Za nerespektování pravidel, která jsou zahrnuta v Paktu stability a růstu, hrozí i v současnosti finanční sankce či pozastavení unijních dotací. Politici však této možnosti dosud nikdy nevyužili.

Nově by se ale taková praxe mohla změnit. Podle Van Rompuye je třeba zavést „efektivní sankce“ za porušování paktu.

Německý soud odmítl útok akademiků na pomoc Řecku V sobotu padla další hrozba potenciálně ohrožující poskytnutí pomoci Řecku. Německý Spolkový ústavní soud zamítl žádost skupiny akademiků na zablokování finanční pomoci. Ti se v pátek obrátili na soud, aby vyplácení peněz zablokoval, dokud nebude o jejich stížnosti rozhodnuto. Soud však podle agentur hned v sobotu rozhodl o zamítnutí žádosti, protože zablokování pomoci by mohlo způsobit vážné hospodářské škody.

Podle prohlášení soudu stěžovatelé nepředložili konkrétní důkazy, že by vyplacení půjčky vážně a nevratně ovlivnilo jejich práva. Mluvčí soudu dodala, že soud bude ještě rozhodovat o stížnosti na zákonnost pomoci, to však bude trvat ještě nějaký čas. Případné rozhodnutí tak bude nejspíš jen formální, protože bude zřejmě oznámeno až po uvolnění peněz pro Řecko.

***

VÝROKY

Co řekli evropští politici o řecké krizi José Barroso

šéf Evropské komise

Budeme bránit euro za jakoukoliv cenu. Máme několik nástrojů a nebudeme je váhat použít.

Jyrki Kaitanen

finský ministr financí

Situace na finančních trzích se vyvíjí velmi špatným směrem, přestože situace v Řecku je pod kontrolou. Nyní tak musíme udělat všechno pro to, abychom situaci stabilizovali.

Angela Merkelová

německá kancléřka

Musíme jasně říct, že euro je naše společná měna, abychom zajistili finanční stabilitu eurozóny. Musíme zpřísnit Pakt stability a růstu, včetně možných změn unijních smluv. Z mého pohledu neexistuje žádná jiná cesta.

Elena Salgadová Méndezová

španělská ministryně financí

Španělsko žádný přístup k unijnímu záchrannému fondu nepotřebuje... Chceme trhům poslat úplně stejný signál jako summit eurozóny, který se konal v pátek. Budeme bránit evropskou jednotnou měnu.

Alistair Darling

britský ministr financí

Pokud jde o podporu eura, tak o to se musí postarat eurozóna.

Robert Fico

slovenský premiér

Finanční stabilita (eurozóny) je vážnější než situace v Řecku. Je to nejhlubší krize eura, jaká kdy byla.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...