Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poradcům nejvíce vyplatilo ministerstvo financí, dostali přes 30 milionů korun

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) hovoří na jednání sněmovního... | foto: ČTK

Praha Nejvíc peněz poradcům, advokátům a advokátním kancelářím z ministerstev letos v prvním pololetí vyplatilo ministerstvo financí (MF), a to 30,9 milionu korun. Za stejné období loni to bylo zhruba 43,2 milionu korun. Naprostou většinu z letos vyplacené sumy, 30,8 milionu korun, vyplatil úřad za služby spojené s mezinárodními arbitrážními spory.

Seznam odměn vyplacených poradcům aktualizují ministerstva vždy k 1. červenci a k 1. lednu kalendářního roku. Jeho zveřejnění o měsíc a půl později je součástí protikorupční strategie vlády od roku 2013.

Podle letošních sdělení ministerstvo dopravy zaplatilo v prvním pololetí za poradenské služby stejně jako za stejné období loni zhruba 16 milionů. Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo externím poradcům, poradenským a právním firmám odměny ve výši 4,67 milionu. Oproti předchozímu pololetí se částka zvýšila zhruba o půl milionu korun, v minulosti ale přesáhla i 100 milionů korun.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) výrazně snížila počet poradců - ve druhém pololetí minulého roku jich měla 13, v první polovině letoška čtyři. Čtyři pětiny peněz, 3,8 milionu korun, resort vynaložil za právní služby, například za pomoc při zadávacích řízeních u veřejných zakázek či za zastupování u antimonopolního úřadu nebo soudů. Nejvíc peněz obdržela advokátní kancelář Rowan Legal.

Ministerstvo dopravy zaměstnávalo devět poradců, kterým vyplatilo za první pololetí přes 344 000 Kč. Z poradenských firem byla největším příjemcem peněz státní firma Cendis, která od ministerstva inkasovala přes devět milionů korun za konzultace kybernetické bezpečnosti, projektovou a technickou podporu Národního kontaktního místa nebo projektů Digitální tachograf, Centrální registr a eTesty. Deloitte Advisory získala 3,7 milionu za výkon funkce projektového manažera pro realizaci projektu elektronického mýta po roce 2019.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poradcům a členům poradních orgánů vyplatilo 2,1 milionu. Oproti druhému pololetí loňského roku snížilo výdaje o 11 procent, ve srovnáním se stejným obdobím loňska poradcům vyplatilo méně o 57 procent. Ministerstvo životního prostředí v prvním pololetí vyplatilo poradcům zhruba 1,5 milionu korun, což je o půl milionu víc než ve druhém pololetí loňského roku.

Ministerstvo zemědělství na poradce vydalo 1,04 milionu korun, oproti předchozímu pololetí zhruba o 85 000 korun víc. Mezi poradci, kteří dávají svá doporučení přímo odboru kanceláře ministra Miroslava Tomana (za ČSSD), bylo ve druhém pololetí šest jmen, mezi nimi například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). 

Ministerstvo obrany zaplatilo poradcům ministra zhruba 1,5 milionu korun, ministerstvo kultury 791 000 korun. Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo odměny osmi z deseti poradců, a to v celkové výši 540 650 korun. Nejvyšší částku - 180 000 korun - obdržel německý soudce Paul Springer, s nímž ministerstvo dlouhodobě konzultuje justiční a legislativní otázky. Odměny byly nižší než ve druhém pololetí loňského roku, kdy úřad desítce expertů vyplatil 1,99 milionu korun.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!