12. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obvinění mají poškodit ČSSD před volbami, tvrdí Rath. Nebojíme se, říká Sobotka

David Rath ve sněmovně s Jiřím Dienstbierem a Bohuslavem Sobotkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath ve sněmovně s Jiřím Dienstbierem a Bohuslavem Sobotkou | foto: ČTK

PRAHA David Rath se s osočením policie ze zasahování do předvolebního boje ocitl v osamění. Novou vlnu obvinění mimo jiné označil za snahu vyšetřovatelů poškodit ČSSD v boji o sněmovnu, jenže podle samotných sociálních demokratů oslovených serverem Lidovky.cz se nic takového neděje. Rathova slova považují spíše za snahu hájit se.

O nové vlně obvinění osob a firem z kauzy Rath jako první informoval server Lidovky.cz, tři dny na to Rath vydal prohlášení, podle něhož je motivována volbami a stávají se součástí předvolebního boje. "Policie navazuje na tradici plukovníka Kubiceho a jde o snahu poškodit ČSSD, ale i další tzv. tradiční strany," napsal Rath v narážce na tzv. Kubiceho zprávu.

ČTĚTE TAKÉ:


Lídr Moravskoslezské kandidátky ČSSD a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považuje Rathovo prohlášení za obrannou strategii, nová obvinění podle něj s volbami nijak nesouvisí. "Pro mě jsou to zbytečné spekulace. Je to jeho způsob, jak se hájit a jak známo, v této situaci má člověk právo využít strategií, o nichž si myslí, že jsou efektivní," míní Zaorálek.

Kubiceho zpráva

Kubice ve zprávě uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a někteří politici z ČSSD se snaží mařit vyšetřování případů. Zprávu předal několik dní před parlamentními volbami v roce 2006 členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru, informace pak unikly do médií. Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila pověst strany. Kubiceho proto žalovala ČSSD i její bývalý předseda a premiér Jiří Paroubek. Strana nakonec žalobu stáhla a Nejvyšší soud následně odmítl i Paroubkovo dovolání.

Stranu prý Rath již dávno svým jednáním poškodil. "Co dělal bylo vůči sociální demokracii velmi bezohledné, on se na nás úplně vykašlal, čili já vůči němu nemám pocit závazku a necítím potřebu jeho strategii zkoumat, protože on se nás taky neptal, když si dělal svou osobní strategii. Pro mě je to ztráta času," vytýká bývalému spolustraníkovi Zaorálek.

Negativního vlivu bobtnající kauzy se nebojí ani předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Kauza Rath už nás poškodila. Ale nynější události s tím už nemůžou zahýbat. Nemyslím, že by to straně mělo před volbami ještě více uškodit," myslí si.

Rathovu interpretaci odmítá i stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier. "Já to tak nevnímám, pouze beru na vědomí, že David Rath si volí obhajobu podle svého přesvědčení. Zcela nepochybně je to jeho strategie," je přesvědčen. Kauza podle Dienstbiera už více pověst sociální demokracie nepošramotí. "Škody, které napáchala, už se staly. Nemyslím si, že nás může nějak poškozovat," věří Dienstbier.

Jeroným Tejc podpoří Zemana a Rusnoka

Jeroným Tejc podpoří Zemana a Rusnoka

Ze snahy poškodit stranu policii nepodezírá ani stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. "Stále pevně věřím, že máme policii a soudy nezávislé, i když řešení tohoto případu v předvolební době pro nás není příjemné," uznává Chládek.

Jediný z dotázaných, kdo se nad postupem policie pozastavil, je stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. "Jsem překvapen tím, že obvinění nebyla sdělena již před nějakou dobou. Uvidíme, zda se zakládají, nebo nezakládají na pravdě. Může to být snaha doplnit tu situaci, pokud by se neprokázaly první skutky, aby obžaloba byla opřena o další. Na druhé straně není možné zazlívat policii a státním zástupcům, že něco stíhají, protože oni si nemohou vybrat," upozorňuje Tejc.

Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier.

Nové stíhání se podle zjištění serveru Lidovky.cz týká čtyř zakázek. Stavebních zakázek pro kolínskou, mladoboleslavskou a kladenskou nemocnici. Rekonstrukce kladenské nemocnice měla stát 270 milionů, dostavba nového pavilonu pro kolínskou nemocnici pak prý 110 milionů Kč. Čtvrtým zmanipulovaným tendrem byl údajně nákup 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Šlo celkem o zakázky za třičtvrtě miliardy korun a Rath, exšéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a bývalý poslanec Petr Kott prý chtěli na úplatcích získat bezmála 60 milionů.

Kromě Ratha jsou nově obviněni i další obžalovaní z první vlny kauzy: exšéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, exposlanec a její partner Petr Kott,  podnikatelka Lucia Novanská, generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát a obchodní náměstek firmy Jiří Anděl. Stíhání jsou i Pavel Drážďanský, Martin Jireš a také šéf středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Kromě toho je v kauze nově stíháno i osm firem - Metrostav, JIPE (dříve FISA), Hospimed, Puro-klima, Tento, Konstruktiva Branko, ML Compet a Aveza.


"Média již třetí den informují o tom, že jsem obviněn z dalších skutků. Já jsem přitom doposud nic neobdržel, a to v situaci, kdy některá média vydávají části údajných odposlechů," podivil se v prohlášení Rath. Obvinění mu podle něj má ztížit opuštění z vazby. Státní zástupce Petr Jirát vinící Ratha a spol. z korupce v první větvi kauzy ostatně serveru Lidovky.cz řekl, že nové obvinění mu může ztížit cestu na svobodu.

Rath veškerá obvinění odmítá, trvá na tom, že si nikdy o žádný úplatek neřekl, natož, aby ho převzal. Z hlavního líčení podle něj vyplývá, že soutěže byly za obvyklé ceny a v souladu se zákonem, což potvrzují i posudky. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!