28. října 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslance zastoupí na Hradě při předávání metálů Zemanovi přátelé

Rodina Zemanových po příjezdu na Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina Zemanových po příjezdu na Pražský hrad | foto: ČTK

PRAHA V souvislosti s letošním ceremoniálem k 28. říjnu musel Hrad řešit nečekaný problém. Na konci srpna totiž skončili poslanci vzešlí z minulých voleb, jenže ti noví nestačí složit slib. Místa zákonodárců během slavnostního večera tak obsadí přátelé prezidenta Miloše Zemana a hosté z akademické sféry.

Pro poslance a jejich doprovod je běžně vyhrazeno 400 míst. "Dopředu jsme věděli, že tam nebudou. Sál byl nadimenzován na 630 lidí, je tam drobný úbytek omluvených, nyní nemluvím o rektorech," řekl serveru Lidovky.cz hradní kancléř Vratislav Mynář. 

ČTĚTE TAKÉ:


Jeho tým zvažoval, zda pozvat nově zvolené zákonodárce, nakonec od plánu ale ustoupil. "Nestačili bychom rozeslat pozvánky," vysvětluje Mynář. Dorazí tak náhrada. "Místa jsme doplnili o vhodné lidi, osobní přátele pana prezidenta, akademiky, třeba ředitele Národní knihovny," přiblížil Mynář.

Slavnostní akt je letos spojen především s hádkou Zemana a rektorů vysokých škol. Prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy. Kvůli Zemanově postoji ke komunismu letos poprvé své kandidáty na ocenění nenavrhla Konfederace politických vězňů. Řadě pozvaných vadí například to, že by měl být oceněn bývalý člen KSČ a šéf slušovického zemědělského družstva František Čuba.

K TÉMATU:

Rodina novináře a sociálního demokrata Přemysla Janýra v médiích uvedla, že pokud Zeman skutečně vyznamená vysokým státním oceněním Čubu, vrátí Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který Janýrovi in memoriam udělil prezident Václav Havel v roce 1999. Kvůli plánu vyznamenat Čubu a kvůli Zemanovu postoji k rektorům na Hrad nedorazí například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Na protest proti neúčasti svých dvou kolegů však na Pražský hrad nepřijede většina rektorů vysokých škol. Zeman nepozval nejvyššího představitele Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera kvůli tomu, že se odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu po sporu o jmenování akademika Martina Putny. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to považuje za urážku hlavy státu. Protestní neúčast většiny rektorů na ceremoniálu označil Zeman v neděli v rozhovoru pro ČT za "falešnou solidaritu". (Více čtěte ZDE)

Mezi oceněnými budou kromě Čuby například zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý, renomovaný lékař Pavel Pafko a zakladatel Jazzové sekce Karel Srp. Podle zdrojů ČTK je pravděpodobné, že medaile dostanou herec Lubomír Lipský či televizní hlasatelka Kamila Moučková. Hovoří se také o tom, že vyznamenání obdrží filozof Erazim Kohák. A třeba hudebník Vladimír Mišík už avizoval, že od Zemana vyznamenání nepřijme, jelikož nesouhlasí s některými jeho kroky (více ČTĚTE ZDE).

ogoOndřej Golis, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.