Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanci bez imunity: pokus č. 13

Česko

Bez většího zdržování proběhlo premiérové zasedání kabinetu Petra Nečase. Vláda odmítla všechny návrhy ČSSD, naopak prošel koaliční plán na omezení imunity.

PRAHA První zasedání vlády proběhlo skoro jako úvodní hodina ve škole – rychle a bez zádrhelů. Natěšení ministři dokonce dorazili na jednání s předstihem, aby si mohli promluvit s kolegy.

„Byl jsem tam o čtvrt hodiny dřív a nebyl jsem sám. Na řadu věcí, které člověk potřebuje probrat s kolegy, využije čas, kdy se všichni sejdou na jednom místě,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). S kolegy si prý stihl vyměnit i první zážitky z nové, ministerské role.

Vláda se nicméně nesešla celá. Chyběli ministr dopravy Vít Bárta (VV), který je na dovolené, a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09), který jednání „prospal“. „Přistál ve čtyři ráno z Kábulu. Tak chtěl přijít až na jedenáctou hodinu, ale to už vláda nebyla,“ vysvětlil šéf financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Zdůraznil ale, že oba ministři byli omluveni.

Poslanci bez doživotní imunity? Když udeřila devátá ranní, ministři zasedli ke stolu. Za účasti novinářů proběhl fototermín, premiér Petr Nečas představil ministrům úředníky, kteří se budou účastnit jednání, a pak už vláda začala jednat. Kabinet čekalo hned několik poslaneckých návrhů. Mezi nimi i koaliční novela, která má omezit imunitu poslanců a senátorů. Podle očekávání prošla.

Pokud získá podporu parlamentu, přijdou zákonodárci zcela o přestupkovou imunitu a za těžší prohřešky budou moci být trestáni po uplynutí volebního období.

„Zachování určité formy trestní imunity dává velkou šanci, že návrh bude podpořen,“ prohlásil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Na to, aby novela prošla, je nicméně třeba souhlas ústavní většiny poslanců i senátorů. A na tom už ztroskotalo 12 podobných návrhů.

Třikrát ne pro ČSSD Na jednání vlády naopak propadly tři novely, které připravila ČSSD. Nečasův kabinet odmítl přímou volbu prezidenta, zavedení institutu obecného referenda i zrušení poplatků ve zdravotnictví. První dvě předlohy prý obsahovaly formální chyby. S úplným rušením poplatků koalice nesouhlasí.

„Vláda ukázala, jak poctivě to myslí některé koaliční strany s předvolebními závazky,“ zlobil se místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha pak rozčílil fakt, že zástupci VV smetli se stolu rušení poplatků, ačkoliv je slibovaly ve svém volebním programu. „Věci veřejné před volbami voličům otevřeně lhaly,“ uvedl Rath.

V půl jedenácté měla vláda hotovo. „Možná jsme někteří byli překvapení, jak rychle to zasedání skončilo,“ smál se Drábek. Znovu se kabinet sejde příští středu.

Autor: