2. února 2010 17:29, aktualizováno  18:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci o prodeji letiště nerozhodli. ODS si vzala přestávku a šlo se domů

Poslanci ČSSD David Rath a Jiří Paroubek (vpravo) při jednání parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci ČSSD David Rath a Jiří Paroubek (vpravo) při jednání parlamentu. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna ukončila dnešní jednání, aniž cokoli rozhodla. Postarali se o to občanští demokraté, vzali si dvouhodinou přestávku na jednání poslaneckého klub. Sněmovna zrovna jednala o předloze ČSSD o zákazu privatizace ruzyňského letiště, kterou jí vrátil prezident Václav Klaus.

Poslanci obvykle jednají do 19:00. V 17:00 ale vystoupil předseda frakce ODS Petr Tluchoř a požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání klubu.

Levice, která má nyní ve sněmovně převahu, viní ODS z obstrukcí a chystá mimořádné schůze. Občanští demokraté se nařčení brání.

Předsedající Miroslava Němcová (ODS) jednání o předloze přerušila a dnešní jednací den ukončila. Poslanci budou pokračovat ve schůzi ve středu.

Premiér Jan Fischer a ministr vnitra Martin Pecina (vlevo) při jednání sněmovny  v Praze.

Je to skandální obstrukce, prohlásil Paroubek
"Je to skandální obstrukce. Myslím, že ODS se chová krajně neodpovědně a dost dobře to nechápu. ODS je schopná obstruovat cokoliv, je jim jedno, že dluhopisový program nebude, protože tímto tempem se k němu nemůžeme dostat. Oni úplně zablokovali činnost a chod sněmovny," prohlásil po jednání šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámil, že ČSSD bude chtít na příští týden svolat mimořádnou schůzi, kde by se projednaly body, na kterých má jeho strana zájem. "Vzhledem k tomu, že to v 'řádné' sněmovně nejde, pokusíme se svolat mimořádnou schůzi. Tam je přeci jenom větší šance," řekl Zaorálek.
Současná schůze sněmovny by se podle něj už neprodlužovala do následujícího týdne. ČSSD by požádala o mimořádnou schůzi. K jejímu svolání potřebuje alespoň 40 poslanců, sama jich má 70.

ODS: Dvouhodinová porada se může konat denně
Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř jen zopakoval stanovisko svého stranického šéfa Mirka Topolánka, že diskuse o probíraných návrzích není obstrukce. Dvouhodinová porada klubu se podle něj může odehrávat každý den.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik ale nevěří tomu, že by se občanští demokraté skutečně radili. "Očekáváme, že i nadále budou obstruovat a brzdit prácí sněmovny," řekl.

Topolánek dnes na polední tiskové konferenci strany řekl, že ODS nebude chtít jednání zdržovat, "protože diskuse není obstrukce". "Připadá nám to demokratické a navíc budeme chtít prokázat, že současné složení Poslanecké sněmovny fakticky neumožňuje přijmout v tuto chvíli žádný rozumný návrh," prohlásil.

Komunisté budou požadovat i mimořádné schůze
Kováčik zopakoval, že komunisté jsou kvůli obstrukcím připraveni jednat ve středu a ve čtvrtek i večer a iniciovat mimořádné schůze. "Budeme muset přistoupit k sérii mimořádných schůzí s body, které jsou prioritami jednotlivých stran, a programem, který nelze měnit," uvedl. Zda bude současná sněmovní schůze neplánovaně pokračovat v dalších týdnech, není jisté. "Obávám se, že by to jen prodlužovalo agónii," podotkl Kováčik.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvedl, že tento způsob jednání je nepřijatelný. Povede podle něho pouze ke svolávání dalších schůzí.

Co měli poslanci projednat?

Sněmovna měla dnes rozhodnout například o předloze ČSSD na uzákonění krajského referenda, kterou vetovala horní komora. Měla také znovu posoudit novelu, podle níž by se odškodnění od Evropského soudu pro lidská práva nemělo ze zákona započítávat do příjmu pro výpočet a udělení sociálních dávek. Předlohu vrátil poslancům Senát se zpřesněními.

Ve druhém čtení se měli poslanci zabývat návrhem sociální demokracie na vyplacení mimořádného důchodu 2400 korun. Na pořadu byly i různé ekonomické předlohy. Členové dolní komory ale stihli projednat jen změny v programu schůze a pravidla hospodaření svých frakcí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz