30. září 2019 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci počítají se schodkem 40 miliard korun. Mezi hlavní výdaje patří zvýšení důchodu a rodičovské

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Praha Poslanci už mají k dispozici návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letos. V pondělí je poslední termín, do kdy musí vláda poslancům rozpočet předložit. Schvalovala ho v polovině září. Sněmovna by mohla rozpočet podle schváleného harmonogramu schvalovat již 4. prosince.

Jako první zasedne nad rozpočtem rozpočtový výbor. Sejít by se měl ve středu 9. října a měl by dát Sněmovně doporučení, aby v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Dá se předpokládat, že hlasy vládní většiny přijme výbor i přes nesouhlas opozice doporučující stanovisko.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

Mezi hlavními výdajovými prioritami uvádí vláda na prvním místě zvýšení průměrného starobního důchodu o přibližně 900 korun již od 1. ledna a na druhém zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun. Mezi priority zařadila i růst objemu peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení peněz na investice téměř o 24 miliard korun.

Opozice kritizuje návrh rozpočtu jako nehospodárný, socialisticky přerozdělující a v době, kdy se začíná mluvit o recesi, nezodpovědný. Ve Sněmovně tak čeká plán na hospodaření státu v příštím roce kritika a pozměňovací návrhy.

Podle Pirátů je návrh rozpočtu se schodkem 40 miliard v době růstu ekonomiky hrubou nezodpovědností. Podle předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska pokračuje v trendu zvyšování rizik budoucnosti a jeho investiční aktivita je menší než v dobách ekonomické recese. Předseda lidovců Marek Výborný míní, že vláda rozhazuje a peníze chce vytahat z kapes daňových poplatníků. Občanští demokraté chtějí opět předkládat návrhy, kde by se dalo v rozpočtu ušetřit.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.