Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
30. září 2019 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci počítají se schodkem 40 miliard korun. Mezi hlavní výdaje patří zvýšení důchodu a rodičovské

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Praha Poslanci už mají k dispozici návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letos. V pondělí je poslední termín, do kdy musí vláda poslancům rozpočet předložit. Schvalovala ho v polovině září. Sněmovna by mohla rozpočet podle schváleného harmonogramu schvalovat již 4. prosince.

Jako první zasedne nad rozpočtem rozpočtový výbor. Sejít by se měl ve středu 9. října a měl by dát Sněmovně doporučení, aby v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Dá se předpokládat, že hlasy vládní většiny přijme výbor i přes nesouhlas opozice doporučující stanovisko.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

Mezi hlavními výdajovými prioritami uvádí vláda na prvním místě zvýšení průměrného starobního důchodu o přibližně 900 korun již od 1. ledna a na druhém zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 korun. Mezi priority zařadila i růst objemu peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení peněz na investice téměř o 24 miliard korun.

Opozice kritizuje návrh rozpočtu jako nehospodárný, socialisticky přerozdělující a v době, kdy se začíná mluvit o recesi, nezodpovědný. Ve Sněmovně tak čeká plán na hospodaření státu v příštím roce kritika a pozměňovací návrhy.

Podle Pirátů je návrh rozpočtu se schodkem 40 miliard v době růstu ekonomiky hrubou nezodpovědností. Podle předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska pokračuje v trendu zvyšování rizik budoucnosti a jeho investiční aktivita je menší než v dobách ekonomické recese. Předseda lidovců Marek Výborný míní, že vláda rozhazuje a peníze chce vytahat z kapes daňových poplatníků. Občanští demokraté chtějí opět předkládat návrhy, kde by se dalo v rozpočtu ušetřit.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.