Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanci se hádají s Vlčkem o Tibet

Česko

PRAHA Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) možná doufal, že letos má konečně obhájce Tibetu ve sněmovně pod kontrolou. Naopak – zdá se, že finále tři roky trvající sněmovní přetahované o Tibet se teprve chystá.

Poslanci, kteří každoročně připomínají 10. března porušování lidských práv v Tibetu, se zítra znovu – navzdory Číně a taky Vlčkovi – pokusí „dobýt“ budovu sněmovny a vyvěsit na ni tibetskou vlajku. „Připravujeme usnesení, v němž vyzveme plénum sněmovny, aby rozhodlo o vyvěšení tibetské vlajky na hlavním stožáru sněmovny,“ řekli LN poslanci Marek Benda (ODS) a Kateřina Jacques (SZ) ze sněmovní skupiny přátel Tibetu. Usnesení chtějí poslanci z protibetského klubu dostat do hlasování dnes na jednání dolní komory. Na zítřejší hlasování – v den výročí krvavého potlačení tibetského povstání proti Číně – mají připravenou rezoluci upozorňující na pokračující bezpráví v Tibetu.

Vlček: Neslyším nevidím Tibet Protibetští poslanci provokují šéfa sněmovny Vlčka už třetím rokem. Když zelení poslanci v roce 2008 vyvěsili vlajku tibetské exilové vlády poprvé, chtěl na ně Vlček poslat těžkou techniku. Loni se na protičínské odbojáře z řad poslanců vyzbrojil speciálním usnesením komise pro práci sněmovny: jiné než státní a unijní vlajky mohou viset na fasádě sněmovny pouze se souhlasem politického grémia dolní komory. Právě toto usnesení se teď snaží poslanci přehlasovat.

„Vlajky se mohou věšet jen na místa k tomu určená,“ opakoval včera pořád dokola Vlček k letošním protibetským akcím na půdě sněmovny.

„Neříkám, jestli tibetské, nebo ne. Jen, že mohou viset vlajky,“ odmítl komentovat vyvěšení konkrétní tibetské vlajky šéf sněmovny. Jen několikrát zopakoval tuto větu. ČSSD a také KSČM jsou tradičně proti – odvolávají se na dobré vztahy s Čínou. A Vlček má také zkušenosti se stížnostmi čínské ambasády. Jenže zelení a další poslanci se nevzdávají a Vlčka nenechávají vydechnout. Už loni kontrovali vlastním právním rozborem, na své vlajky umístili logo strany – a zaštítili se právem na svobodu projevu. „Určitě bude viset tibetská vlajka z oken klubu – a taky kde to všude půjde,“ těší se na letošní akci šéf poslaneckého klubu zelených Přemysl Rabas. Tentokrát tedy chtějí podporovatelé Tibetu – při poslední příležitosti před volbami – zkusit znovu Vlčkův poslední tah obelstít a uhrát konečné vítězství. Nebo aspoň čestně prohrát.

Na truc Vlčkovi? Rozhodně ne! Šance na prosazení vlajky na sněmovnu je totiž minimální. „Tyto hurá akce s vlajkami jsou zbytečná vzpoura, zbytečně vyvolávají napětí. Jsem spíš pro besedy,“ říká poslanec František Bublan (ČSSD), který je přitom členem protibetské skupiny. S tím, že vlajka nebude viset na hlavním stožáru sněmovny, jsou zřejmě podporovatelé Tibetu smířeni. Mají totiž také náhradní plán. Prý si pořídili stojánky s vlajkami, které si budou chtít v den výročí postavit na stolky poslaneckých lavic. Pořídili je prý z vlastních peněz.

„V žádném případě neděláme nic na truc předsedovi sněmovny Vlčkovi. Pro mě osobně je to vážná a důležitá věc, považuji podporu Tibetu vzhledem k naší historii téměř za povinnost,“ řekla včera zakladatelka poslanecké skupiny podporující Tibet Kateřina Jacques. Akce Vlajka pro Tibet, kdy z oken institucí vlají vlajky exilové tibetské vlády, je celosvětová. Dříve měli protibetští poslanci podporu u vlády – zelení ministři vlajku ukazovali z oken svých úřadů. Vlajky každoročně vyvěšují také stovky českých radnic a dalších úřadů.

Autor: