Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura ztrácí vliv. Poslanci Úsvitu zakládají novou stranu

Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | foto: MAFRA: Ladislav Němec

PRAHA Poslanci a předsednictvo hnutí Úsvit se dohodli na založení nové politické strany. Chtějí, aby vznikla nová platforma pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci hnutí. Jeho šéf Tomio Okamura mezi nimi nebyl. Pro usnesení prý hlasovalo deset ze 12 přítomných poslanců.

Snahu poslanců Úsvitu o založení nové strany chápe šéf hnutí Tomio Okamura jako pokus o převzetí hnutí a jeho likvidaci, řekl to na tiskové konferenci. Chce proto svolat členskou konferenci, aby hlasovala o budoucnosti strany. Nabídku vstoupit do nové strany, kterou chce vytvořit většina členů klubu Úsvitu, Okamura prý nedostal a ani to neplánuje.

Snaha o likvidaci, vzkázal Okamura

„Zcela jasně celý proces chápu jako pokus o převzetí vedení Úsvitu a pokus o jeho likvidaci,“ prohlásil Okamura na tiskové konferenci. „Já osobně nesouhlasím s plánem hnutí zrušit a nesouhlasím se zrušením programu, za který jsme byli všichni do Poslanecké sněmovny zvoleni,“ dodal.

Poslanec SPD Radim Fiala

Poslanec Úsvitu Radim Fiala

Nedávno odvolaný předseda klubu Radim Fiala, který aktivity kolegů nepodpořil, označil jednání poslanců Úsvitu za zkratkovité a připomenul jim, že do sněmovny se dostali jen díky Okamurovi. Odsoudil zároveň, že rozhodnutí o vytvoření nové strany padlo za zády předsedy hnutí.

Deset ze 14 členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany pro hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Nové uskupení má být otevřené všem zájemcům o vstup, včetně samotného Okamury. Ten to ale odmítl.

„Nejsem přeběhlík. Neplánuji pracovat jinde než v hnutí Úsvit,“ prohlásil Okamura. Nabídku vstupu do nové strany prý ani nedostal. Vysvětlení jejích iniciátorů, že chtějí vytvořit otevřenou stranu, což Úsvit podle nich není, pokládá Okamura za zástupný důvod. Sám prý plánoval vytvořit kolem Úsvitu zastřešující platformu, kam by mohli vstoupit i další lidé.

Bez členské základny to nejde, řekl Černoch

Marek Černoch (Úsvit přímé demokracie)

Marek Černoch (Úsvit přímé demokracie)

Jedním z hlavních důvodů založení nové strany je podle předsedy klubu Marka Černocha to, že hnutí Úsvit zatím nemůže přijímat nové členy. Nová strana podle něj bude fungovat na standardních demokratických principech. Bez členské základny strana nemůže fungovat, míní.

Hnutí Úsvit vzájemné spory oslabují opakovaně. Část čtrnáctičlenného poslaneckého klubu v lednu tvrdě kritizovala a následně odvolala Fialu.

Vadili jim jeho údajně příliš neformální a kamarádské vztahy k zástupcům jiných stran, příliš úzká spolupráce se Stranou práv občanů a prezidentem Milošem Zemanem. Kritizovali také údajně nedostatečnou týmovou práci nebo to, že se Fiala odmítal více se vymezit vůči předsedovi hnutí Okamurovi, například v otázkách tábora v Letech nebo islamizace.

Kvůli sdílení příspěvku s výzvou k obtěžování muslimů v Česku, například „venčením prasat“ kolem mešit, poslanci nedávno pokárali přímo Okamuru, který se dlouho zdál být jasným vůdcem hnutí. To dříve v názvu mělo i jeho jméno.

Reakce ostatních opozičních stran:

Šéf klubu ČSSD Roman Sklenák: "Silně mi to připomíná minulé volební období a situaci v poslaneckém klubu Věcí veřejných. Myslím si, že to, co se děje v těchto dvou klubech, je velmi podobné."

Předseda ODS Petr Fiala: "Mě nepřekvapuje, že některá nová hnutí, která účelově vznikala, mají problémy s tím, udržet si svoji identitu a že ti lidé uvnitř hledají nějaké alternativní politické cesty."

Rozpory v poslanecké frakci Úsvitu se daly vypozorovat dříve i podle Stanislava Grospiče (KSČM), který to ale označil za vnitřní záležitost hnutí Tomia Okamury. "Asi bychom se ale měli napříště zabývat otázkou ztráty mandátu nebo podobným mechanismem, aby tady v Poslanecké sněmovně nevznikaly nové politické strany, které ani ve volbách nekandidovaly," soudí Grospič.

Zdroj: ČTK

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...