Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanec Pirátů těžil ve služebním bytě kryptoměny. Prý si tím topil

Tomáš Vymazal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vymazal. | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal ve svém poslaneckém bytě těžil kryptoměnu. Poslanecká sněmovna na těžbu přišla díky několikanásobně vyšším účtům za elektřinu než jaké jsou běžné v ostatních poslaneckých bytech. Vymazal se hájí, že mu byla zima a počítačem si přitápěl. Těžbu však přiznává a výtěžek chce poslat na charitu.

Tomáš Vymazal kryptoměnu těžil ve svém služebním bytě v Nerudově ulici v historickém centru Prahy. Informoval o tom server Aktuálně.cz. 

Spotřeba elektřiny tohoto bytu v prosinci byla tak vysoká, že upoutala zájem Poslanecké sněmovny. „Je pravda, že v prosinci byla zjištěna vysoká spotřeba elektřiny v jednom z bytů, které využívají členové České pirátské strany. Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny toto zjištění neprodleně projednal s klubem pirátů, jehož členové zjednali nápravu. Tím byla celá záležitost vyřešena,“ uvedl pro Aktuálně.cz Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Vymazal přiznal, že v bytě skutečně po dobu tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash. Za tento čin se posléze omluvil a vytěžené peníze hodlá darovat na charitu. Částka se podle něj pohybuje v řádu stovek korun.

Zároveň ale uvádí, že v bytě bylo 16 stupňů a než mu Poslanecká sněmovna poskytla přímotop, využíval počítač mimo těžby i k tomu, aby si přitopil a neumrzl.

Podle informací Aktuálně.cz se cena za elektrický proud mohla vyšplhat až ke třem tisícům korun. Je to způsobeno tím, že k těžbě kryptoměn jsou potřeba počítače s vysokým výkonem a tím pádem i vysokou spotřebou energie. Vymazalovi se přesto cena za elektřinu zdá příliš vysoká. V bytě měl prý jen jeden počítač se třemi grafickými kartami. Konkrétní čásku si vyžádá od vedení sněmovny.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?