Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Poslanecká sněmovna podpořila vládní novelu zákona na rozšíření pravomocí NKÚ

Česko

  20:12
PRAHA - Sněmovna v úterý v úvodním kole podpořila návrh o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ), který rozšiřuje kontrolní pravomoci úřadu například na obce a kraje. Z časových důvodů nestihla poslat do druhého čtení nutnou ústavní novelu, kterou předložili Piráti, ani jejich podobu prováděcího zákona. Poslanci všechny tři materiály projednávali současně. Zatím není jasné, kdy se ke zbytku hlasování Sněmovna dostane. Vládní novela odolala návrhu na zamítnutí, který vznesla ODS. Zamítnutí budou čelit zbývající dvě předlohy.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky foto: ČTK

Vláda v návrhu vyšla ze svého programového prohlášení, kde slibuje prosazovat rozšíření působnosti NKÚ na územní samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti. NKÚ nyní kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout jen v případě, kdy subjekty hospodaří se státním majetkem.

Podle vládou navržené formulace by úřad mohl vedle hospodaření státu kontrolovat i nakládání s „dalšími veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů“ - tedy i u územních samosprávných celků, s výjimkou obcí, kde obecní úřad nevykonává rozšířenou působnost. Piráti ve své novele navrhují, aby NKÚ mohl kontrolovat statutární města. Vládní i pirátský návrh počítají s tím, že by úřad směl kontrolovat i Českou televizi a Český rozhlas.

V lednu by volby vyhrálo ANO. Jen těsně by se do sněmovny dostala ČSSD

Poslanec ANO a bývalý rektor brněnské techniky Karel Rais se vyslovil proti tomu, aby NKÚ mohl kontrolovat vysoké školy. Argumentoval hlavně tím, že už nyní je kontroluje ministerstvo školství, NKÚ už nyní může kontrolovat státní dotace poskytnuté vysokým školám a vysoké školy stejně nehospodaří výlučně s majetkem, který by pocházel ze státních peněz. S tím nesouhlasil Václav Klaus (ODS). „Buď kontrolujme všechno, anebo nekontrolujme nic,“ řekl.

Řada poslanců vyjadřovala obavy z toho, že obce budou vystaveny dalším kontrolám a přinese jim to jen zátěž. Ivan Adamec (ODS) řekl mimo jiné, že by byl nerad, kdyby se kontroly NKÚ projevily v obcích jako součást politického boje opozice proti koalici. Návrh na zamítnutí vznesl jeho stranický kolega Martin Kupka. Obával se mimo jiné znásobení počtu kontrol. „Určitě nechceme, aby se kontrola NKÚ stala strašákem,“ ujistil již při předchozím projednávání před dvěma týdny předseda sněmovního kontrolního výboru a zpravodaj k návrhům Roman Kubíček (ANO).

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v reakci na obavy některých poslanců, hlavně z řad ODS, uvedl, že podle vládního návrhu by NKÚ kontroloval v krajích nebo obcích s rozšířenou působností a dalších stanovených institucích pouze soulad jejich hospodaření s právními předpisy. Poukázal přitom na to, že podle novelizovaného paragrafu zákona o obcích, podle kterého není v rozporu s principem hospodárnosti takové jednání, které sleduje důležitý zájem obce a je řádně odůvodněno.

Pokus o rozšíření působnosti NKÚ naposledy narazil v květnu 2016 v Senátu. Senátoři kritizovali, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv, a upozorňovali na duplicity kontrol, kterým už obce podléhají na základě jiných právních předpisů. Vláda pak předložila další návrh, o němž však Sněmovna do konce minulého volebního období nestihla rozhodnout.

Autor: