Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Účast ve druhém kole senátních voleb se pohybovala kolem deseti procent

Česko

  14:00aktualizováno  13. října 10:35
PRAHA - ONLINE: Kolem deseti procent se pohybovala účast ve druhém kole senátních voleb v Česku zhruba dvě hodiny před uzavřením volebních místností, uvedli volební komisaři. Žádné problémy se v souvislosti s volbami neobjevily. Lidé mohou volit ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Senátní volby (ilustrační foto). foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zájem voličů je zatím mírně vyšší než ve stejné době před dvěma lety, kdy nakonec přišlo ve druhém kole senátních voleb hlasovat jen 15,4 procenta voličů - nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů. O 25 budoucích senátorech by mohlo letos hlasovat 2,55 milionu voličů. K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s obecními volbami, přišly zhruba dvě pětiny z nich.

Volební účast podle krajů:

Volební účast v Praze se k 20:00 pohybovala nad deseti procenty. V Karlíně přišlo k urnám 11 procent voličů, o něco vyšší byla účast směrem na sever volebního obvodu Prahy 8 například v Troji, Kobylisích či Ďáblicích. V Praze 4 dorazilo rovněž 11 procent lidí, ve třetí městské části 12 procent a v Praze 9 radnice evidovala účast 10,7 procenta.

Ve středních Čechách v Benešově, kde lidé vybírají mezi říčanskými politiky Zdeňkem Hrabou (STAN) a Jiřím Kozákem (ODS), byla účast po osmé hodině večerní 7,82 procenta. V Mladé Boleslavi, kde soupeří mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) a starosta Kosmonos Jiří Müller (ANO), přišlo do 20:00 odevzdat hlas 9,57 procenta voličů.

V českobudějovickém obvodě se účast také pohybovala v průměru kolem desetiny. V některých okrscích ale této hranice nedosáhli. O hlasy usilují nezávislý Ladislav Faktor a obhájce mandátu Jiří Šesták (STAN).

V Ústeckém kraji odvolilo v průměru za Chomutovsko, Teplicko a Litoměřicko asi 12 procent voličů. V malých obcích na Litoměřicku je účast nejvýše šestiprocentní, řekla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová. Třeba v Roudnici nad Labem zase odhadují komisaři účast na 15 procent. V lázeňském městě Teplice překročila účast v průměru 12 procent a v Chomutově je na deseti procentech.

Nižší účast byla zatím v obvodech Rokycany a Domažlice v Plzeňském kraji. „Průměrně je to kolem pěti až šesti procent,“ řekl Jan Nový z hejtmanství. Asi desetina voličů dorazila v Sokolově v Karlovarském kraji. Minimum lidí, jen šest z 328 voličů, zatím přišlo například v Mnichově na Chebsku, kde vybírají senátora pro obvod Sokolov.

Účast v Jablonci nad Nisou se pohybovala mezi deseti až 18 procenty. Na Jablonecku a části Semilska soupeří Jaroslav Zeman (ODS) a Michaela Tejmlová (SEN 21). V obvodu Náchod se účast pohybovala nad deseti procenty. Například v místnosti v domově důchodců v Broumově měla účast asi 11 procent, v místnosti v obchodní akademii v Náchodě zaznamenali zhruba 15 procent.

V Brně odvolilo do 21:00 zhruba devět procent oprávněných voličů. Na Třebíčsku na Vysočině se podle oslovených komisařů pohybovala účast mezi osmi až 15 procenty. Třeba v Příložanech v Jaroměřicích nad Rokytnou přišlo ze 175 voličů jen 21.

Účast v Olomouckém kraji se podle krajského úřadu pohybovala kolem pěti až deseti procent. „Obvolávali jsme namátkou deset okrsků. Nejvyšší účast jsme zjistili v Bludově na Šumpersku, kde činila 9,85 procenta, nejmenší byla v Brodku u Přerova, a to 4,57 procenta,“ řekla Jana Bortníková z hejtmanství. V kraji se volí senátor v prostějovském a šumperském obvodu.

V Moravskoslezském kraji byla účast zatím podle odhadů do deseti procent. Voliči mohou senátory vybírat ve třech obvodech - Opava, Karviná a Ostrava-město.

V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s obecními volbami, tak byl zatím zájem méně než poloviční. K urnám přišla v první den voleb nejčastěji pětina až třetina voličů a za celé první kolo senátních voleb přesáhla účast 42 procent.

První den druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu č. 62 Prostějov....
První den druhého kola senátních voleb v Praze. Snímek byl pořízen ve volební...
Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...