26. února 2009 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil v odvolání pochybil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Případ odvolání šéfa libereckých žalobců Adama Bašného z funkce se začíná zamotávat. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance. Pospíšil reagoval na to, že Křivanec Bašného odvolal kvůli vystoupení na konferenci organizace Transparency International, kde kritizoval roli státního zastupitelství a podezřelé okolnosti „kauzy Čunek“.

Podle skupiny právníků a expertů na správní právo ale Pospíšil neměl oprávnění Křivance odvolat. Ministr má podle právníků možnost odvolat státního zástupce pouze v případě, když selže jako manažer. Například když neúčelně naloží se státními penězi nebo je zpronevěří. Křivanec ale nic takového neudělal. Pouze se odmítl podřídit Pospíšilovu rozhodnutí.

„Zákonná úprava dává možnost ministrovi spravedlnosti odvolat vedoucího státního zástupce, pouze pokud pochybí v otázce správy státního zastupitelství,“ řekla prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pospíšil proto k odvolání Křivance měl mít v ruce ještě návrh na jeho odvolání. Ten by měl podat jeho přímý nadřízený. Tedy vrchní nebo nejvyšší státní zástupce. Pospíšil ale žádný podobný návrh neměl.

„Pokud tam nebyl návrh na odvolání ani od vrchního, ani od nejvyššího státního zástupce, tak ministr Pospíšil pochybil,“ soudí právník z advokátní kanceláře Martin Tocik & Partner Roman Bělohlavý.

Také podle experta Vladimíra Balaše z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR se Pospíšil „sekl“. „Lidsky pana ministra chápu, ale pravděpodobně ten postup nebyl úplně správný,“ soudí Balaš. Ministerstvo spravedlnosti se ale brání. „Řešili jsme to minulý týden.

Pokud vedoucí státní zástupce pochybí v oblasti personální, pak je to důvodem k jeho odvolání ministrem spravedlnosti i bez návrhu vyššího státního zástupce,“ prohlásila mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková.

Ministr Pospíšil včera připustil, že by se nebránil ani rezignaci pražského vrchního zástupce Vlastimila Rampuly. Ten stál na začátku odvolání Bašného, když Křivancovi poslal dopis, v němž ho žádal o „přijetí příslušných opatření“.

Najdete na Lidovky.cz