Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pošta dostane za ztrátové služby 800 milionů korun. Půl miliardy z toho dá na platy

Česko

  12:05
Praha - Česká pošta dostane 800 milionů korun za ztrátové služby v letech 2013 a 2014. Částka bude rozložena do tří let. Půl miliardy z toho má jít na platy poštovních zaměstnanců. Uvedli to po společném jednání ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Česká pošta

Česká pošta foto:  František Vlček, MAFRA

Peníze, které pošta získá, se týkají takzvaného kompenzačního fondu, který vznikl za minulé vlády. Podle Chovance nikdy nezačal fungovat a stát nezaplatil za služby, které si objednal. Chovanec prohlásil, že tento problém považuje za vyřešený.

„Součástí dohody je to, že půl miliardy dá pošta na zvyšování platů zaměstnanců,“ řekl Chovanec. Podle něj je průměrný plat na poště 15 tisíc korun a zvýšit se bude moci alespoň o 1000 korun měsíčně. Podle ředitele České pošty Martina Elkána by měli jeho podřízení dostat přidáno letos i v příštím roce. Nárůst by měl začít v posledním čtvrtletí.

Podle Chovance bylo čtvrteční jednání dobrým kompromisem. Vnitro totiž požadovalo 1,3 miliardy kroun. „Domluvili jsme na kompromisu. Je to vlastně dědictví nedořešeného problému toho kompenzačního fondu,“ řekl Babiš.

Kompenzační fond vznikl po liberalizaci trhu s poštovními službami v roce 2013. Jeho cílem bylo odškodnit Českou poštu za to, že provozuje ztrátové pobočky v malých městech a na vesnicích, takzvanou univerzální službu.

Od roku 2015 ale platí nový poštovní zákon, podle kterého jsou ztráty hrazeny přímo ze státního rozpočtu. Babiš uvedl, že za roky 2015, 2016 a 2017 by to mohlo být po schválení vládou kolem 1,8 miliardy korun.

Menšinové odbory na České poště v období Vánoc vyhlásily stávku za zvýšení mezd o 2500 korun. Vedení pošty označilo požadavek za ekonomicky nereálný. Většinové odbory podepsaly loni v listopadu s managementem dohodu o zvýšení mezd o 2,6 procenta, tedy v průměru asi 550 korun. Průměrná mzda v podniku byla na konci roku zhruba 23 tisíc korun hrubého měsíčně. Je tedy nižší než průměrná mzda v Česku, která byla loni ve třetím čtvrtletí 27 220 korun.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni podle předběžných údajů snížila hrubý zisk na 190 milionů z předloňských 302 milionů korun.

Autor:

Pronájem bytu 2+kk, 43 m2, Kralupy n/Vlt
Pronájem bytu 2+kk, 43 m2, Kralupy n/Vlt

Cesta brigádníků, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
14 000 Kč/měsíc