2. března 2017 11:48, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Platy policistů a hasičů od července vzrostou o 10 procent

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie (ilustrační foto) | foto: Týdeník Policie

Členům bezpečnostních sborů by se od letošního července měly zvýšit platy o deset procent. Ministerstvo vnitra našlo ve svém rozpočtu 600 milionů korun. Další jednu miliardu, která ke zvýšení platů chybí, bude hledat ministerstvo financí. Po společném jednání to dnes oznámili ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh na zvyšování platů ještě musí schválit vláda.

„Řešíme tím společně historický dluh vůči bezpečnostním složkám,“ řekl po jednání Chovanec. Podle něj dohoda vyřeší problém se snížením platů u bezpečnostních sborů za vlády Petra Nečase (ODS). V roce 2011 totiž klesly platy kvůli vládním úsporným opatřením o deset procent, o rok dříve přišli policisté o rizikové příplatky. U bezpečnostních složek opět začaly platu růst po nástupu současné vlády, od roku 2013 to bylo o 15 procent. Nyní přijde další růst.

Ministerstvo financí původně se zvýšením platů od letošního července nesouhlasilo a

navrhovalo ho až od příštího roku. Babiš dnes uvedl, že požadavek byl oprávněný, jelikož například policie při náboru nových příslušníků nabízí velmi nízké platy. Peníze na platy by podle něj neměly jít z rozpočtové rezervy. „Musíme ty peníze najít v rozpočtu někde jinde, to je náš úkol,“ řekl Babiš.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je dnešní dohoda politiků dobrým signálem pro policisty. „Určitě to přispěje ke stabilizaci neuspokojivého stavu,“ řekl ČTK Tuhý. Podle něj se budou platy navyšovat plošně napříč celým sborem.

02.března 2017 v 12:01, příspěvek archivován: 02.března 2017 v 12:15

Napravujeme historickou křivdu. Policisté a hasiči jsou jediní, komu stát v minulosti vzal 10 % platu. Od července získají peníze zpět.

Dnes oznámené zvýšení platů přivítal například předseda Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek. „Je to také napravení křivdy a ocenění služby všech příslušníků bezpečnostních sborů a nadějný signál pro současné i budoucí policisty, že chceme ocenit a udržet současné a přilákat nové členy,“ sdělil ČTK.

Podle něj je ale stále co „dohánět“, aby byly bezpečnostní sbory konkurenceschopné na trhu práce. Chovanec například v této souvislosti v minulosti uvedl, že není přijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostních sborů 17.000 či 18.000 korun, když například na pozici skladníka bývá kolem 25.000 korun.

Tarifní platy příslušníků bezpečnostních sborů upravuje nařízení vlády, které ještě musí kabinet schválit. Policejní sbor má zhruba 40.000 lidí, hasičů je přes 9700. Průměrný plat u policie se pohybuje kolem 35.000 korun, u hasičů byl loňský průměr 35.636 korun. Zvýšení platů se týká i celníků, vězeňských dozorců a tajných služeb.

Kromě zvyšování platů chce vnitro zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů i dalšími způsoby. V novele služebního zákona třeba plánuje zrušení 150 hodin povinných přesčasů ročně, chce zavést náborový příspěvek. Od novinek si slibuje stabilizaci personální situace u bezpečnostních sborů.

ČTK
  • 7Diskuse
Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015...
Škoda Octavia 1.4 TSI CNG 2015...

r.v. 2015, naj. 168 397 km, benzín
260 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz