24. srpna 2018 18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda slib policistům nesplní. Jejich platy se asi zvýší o méně než 10 procent, řekl Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Hamáček. | foto: ČTK

Liberec Ministerstvu vnitra se zřejmě nepodaří prosadit zvýšení platů pro policisty od příštího roku o deset procent. Nárůst bude pravděpodobně nižší, podle pátečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mezi sedmi až deseti procenty. Ministr předpokládá, že se jednání uzavřou příští týden.

„Byl bych rád, abychom se co nejvíce přiblížili k deseti procentům, jakkoliv rozumím, že to deset procent nebude,“ řekl v pátek Hamáček v Liberci novinářům při návštěvě krajského ředitelství policie.

Hamáček navrhuje zvýšení rizikového příplatku pro policisty o šest procent. „To si myslím, že na tom spor není. Jediné, co teď řešíme s ministryní financí (Alena Schillerová - ANO) je, o kolik procent stoupnou tarify. Zda to bude o procento, dvě, tři nebo o čtyři,“ dodal. Očekává, že ke kompromisnímu řešení dospějí velmi záhy. „Předpokládám, že příští týden,“ dodal. Zvýšení platů policistů by podle něj mělo státní rozpočet zatížit maximálně o 1,4 miliardy korun.

Podle Hamáčka bude třeba také začít řešit obnovu zastaralého vozového parku policie, jde podle něj o celostátní problém. „To je určitě něco, kam bychom se měli příští rok podívat a nějak větším způsobem obnovit výjezdová auta,“ řekl. Policisté podle něj jezdí i s vozy, které mají najeto přes 200.000 či dokonce 300.000 kilometrů. „Myslím, že pokud bychom měli zachovat systém obnovy, tak se bavíme o několika stovkách vozidel ročně,“ řekl. Za minimum považuje nákup zhruba 500 aut pro policisty ročně.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz