29. srpna 2018 8:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V rozpočtu bude podstatně víc na platy oproti původnímu návrhu, dohodly se ČSSD a ANO

Předseda ČSSD Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamáček. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Koaliční hnutí ANO a ČSSD dospěly podle vyjádření vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka z středečního rána k dohodě na růstu platů ve veřejné sféře. O podrobnostech začala podle tiskového odboru úřadu vlády před polednem jednat koalice. Hamáček ráno uvedl, že výši růstu na příští rok oznámí po středečním zasedání kabinetu.

Řekl, že ministerstvo financí přidá na platy proti původnímu návrhu podstatně víc, sumu ale neupřesnil. Ministři za ANO předtím novinářům řekli, že trvají na zohlednění zásluhovosti při zvyšování platů. 

Ve veřejných službách pracovalo v prvním čtvrtletí podle informačního systému o průměrném výdělku 682 500 lidí. Plat dostávali od státu, samospráv či z veřejného zdravotního pojištění. Týká se to hasičů, policistů, učitelů, zdravotníků, umělců či úředníků. Průměrný plat ve veřejném sektoru činil v prvním kvartále 32.725 korun. 

Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30.623 korun. Sumy určené na platy ve veřejné sféře zahrne návrh rozpočtu, který chce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslat do připomínkového řízení do konce tohoto týdne. Schvalovat by ho pak menšinová vláda měla 19. září. Vzhledem k tomu, že Hamáček má ve čtvrtek jednání ve Vídni, měli by se koaliční partneři dohodnout definitivně dnes. Odpoledne přitom Hamáčka čeká jednání s prezidentem Milošem Zemanem, kam jako šéf Černínského paláce ve 14:00 doprovodí české diplomaty. 

ČSSD v jednáních zastávala názor odborů, že platy ve veřejné sféře by měly růst plošně. Výsledné přidávání by se podle sociálních demokratů mělo co nejvíc přiblížit deseti procentům.

„Rámcová dohoda existuje. Z pohledu ČSSD je to dobrá dohoda. Je to dobrá zpráva pro všechny zaměstnance ve veřejné sféře. Dojde k navýšení prostředků na platy oproti původnímu návrhu ministerstva financí, a to dost podstatným způsobem, „ uvedl Hamáček. Detaily oznámí ministři po jednání vlády, dodal.

 Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadovala navýšení tarifů o deset procent. Vláda dosud hovořila o zvýšení sumy na platy o šest procent a desetiprocentní růst tarifů jen pro učitele, ostatním se měly zvednout odstupňovaně méně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz