25. března 2012 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl Janoušek při nehodě pod vlivem drog? Policie mlčí

Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek opilý přejel ženu. | foto: iDNES.cz: Jiří Meixner

PRAHA Policie už třetí den odmítá sdělit, zda pražský kmotr Roman Janoušek při nehodě, při které zranil ženu, neřídil pod vlivem drog. Dokonce odmítá říci i to, zda se Janoušek vůbec nějakému testu podrobil. Zatím je jisté jen to, že Janoušek řídil opilý, protože po nehodě zjistila policie z jeho dech více než dvě promile alkoholu.

Vážné obvinění, že Janoušek řídil nejenom pod vlivem alkoholu, vyslovil ve svém televizním pořadu moderátor Václav Moravec. Uvedl, že podle informací České televize se Janoušek testu na drogy podrobil – a výsledek byl pozitivní.

Šéf pražské policie Martin Vondrášek se k tomu ale nechtěl vyjadřovat. Případ nechtěl komentovat ani ministr vnitra Jan Kubice.

Policejní ochrana

O policejní ochranu zraněné ženy v sobotu požádala Česko-vietnamská společnost.

„Nemáme indicie, že by mohla být ohrožena, ale jsme si vědomi enormního novinářského tlaku a dalších rizik. Rozhodli jsme se tuto ochranu poskytnout, aby byla poškozená v bezpečí a nemohla být ovlivňována,“ řekl k tomu ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

„Neznám obsah spisu. Jedna věc je moje zkušenost policisty, druhá věc je, že neznám výpovědi svědků a procesní záležitosti. O postupu může rozhodovat jenom vyšetřovatel,“ řekl v České televizi ministr.

Nic nového neříká ani mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. „Nemáme právo zveřejňovat veškeré informace, ze spisu, jelikož nikdo z nás není účastníkem trestního řízení a mohlo by to zkomplikovat další vyšetřování,“ míní.

Postup policie se prošetří

Vondrášek již dříve nařídil kontrolu postupu vyšetřovatelů svému náměstkovi a odboru vnitřní kontroly pražské policie. „Jsem domluven s dozorujícím státním zástupcem a chci znát jeho stanovisko v rámci dozoru nad touto trestní kauzou,“ řekl policejní ředitel.

Dílčí informace bude mít podle svých slov již v neděli, státní zástupce mu ale údaje předá nejdříve v pondělí, dodal.

Kritikům policejního postupu také vadí, že Janoušek nebyl umístěn do cely předběžného zadržení, kritikům jejího postupu vadí také to, že Janouška nechala telefonovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Prošetření postupu vyšetřovatelů nařídil v sobotu i Petr Lessy. Jak informovala agentura ČTK, chce policejní prezident prověřit, jestli policisté neměli Janouška umístit do cely předběžného zadržení.

ČSSD: Pokud policie pochybila, musí Kubice pryč

Nad postupem policie se pozastavila opoziční ČSSD. „Průběh a řešení dopravní nehody zaviněné Romanem Janouškem vzbuzuje řadu otazníků a pochybností o postupu policie,“ uvedl v tiskovém prohlášení prohlášení šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.

„Nepovažuji za standardní, aby pachateli, který utíká z místa činu, bylo povoleno volně postávat před svým vozem a ještě telefonovat. Nasazení pout jsme viděli v mnoha záběrech policie v daleko méně závažných případech,“ uvedl Tejc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Pokud se však prokáže, že vyšetřování bude ohroženo či ochromeno díky nestandardní práci policie nebo se pachatel bude skrývat díky předčasnému propuštění, je to důvod k okamžité rezignaci ministra vnitra Jana Kubiceho,“ dodal Tejc.

Prošetření postupu vyšetřovatelů nařídil v sobotu i policejní prezident Petr Lessy. Chce prověřit, jestli policisté neměli Janouška umístit do cely předběžného zadržení.

mevMartin Nevyhoštěný, aniMiloslav Janík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!