Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povinné vyplácení části dávek v nouzi v poukázkách asi zůstane

Stravenky (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stravenky (ilustrační snímek). | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté a lidovci zřejmě neprosadí úplné zrušení povinného vyplácení části dávek v hmotné nouzi v poukázkách. Sněmovní sociální výbor ve čtvrtek doporučil plénu zamítnout jejich pozměňovací návrhy, které by vedly k návratu k předchozímu řešení. Lidé by tak opět dostávali dávky v penězích a o výplatě jejich části v poukázkách by mohl v jednotlivých případech rozhodnout úřad práce.

Výbor posuzoval poslanecké úpravy k předlohám, podle nichž by dávky výhradně v penězích dostávali některé skupiny chudších lidí. Výplata příspěvku v hmotné nouzi ve formě poukázek byla přijata s účinností od loňského prosince, důvodem byla snaha zamezit zneužívání dávky.

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli ale cigarety nebo alkohol.

Poukázky zvýšili byrokracii a nemajetní je prodávají

Poslanecké předlohy ANO a skupiny poslanců z KDU-ČSL, Pirátské strany, ČSSD a TOP 09 se od sebe liší výčtem skupin osob, které by místo poukázek měly dostávat výhradně peníze. Vít Kaňkovský (KDU) uvedl, že pokud Sněmovna schválí novelu poslanců ANO v rozumné podobě, svou stáhne. Podle autorů obou předloh se ukázalo, že povinné poukázky zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy. Navíc někteří nemajetní poukázky či potraviny za ně pořízené přeprodávají za sníženou cenu, aby se dostali k penězům.

Plně peněžitá dávka by se podle obou předloh měla vrátit lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb. Zákonodárci ANO chtějí dát výjimku ještě lidem s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidem, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, a lidem s omezenou svéprávností. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech „hodných zvláštního zřetele“. Výbor doporučil výčet rozšířit o lidi s nejtěžším zdravotním postižením, invalidy ve třetím stupni a seniory starší 70 let.

Novela skupiny poslanců čtveřice klubů počítá s tím, že poukázky by už neměli dostávat lidé s plným invalidním důchodem, lidé starší 68 let a lidé, kterým úřady ustanovily opatrovníka. Autoři chtějí zrušit poukázky také pro postižené lidi, kteří pobírají příspěvek na péči kvůli středně těžké závislosti, těžké závislosti a úplné závislosti na pomoci druhých, a pro pečovatele o postižené lidi. Pokud by Kaňkovský předlohu nestáhl, bude čelit návrhu na zamítnutí.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!