Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbor přerušil jednání o stíhání Ondráčka. Poslancům přišly anonymní e-maily s údajným spisem StB

Česko

  10:19
PRAHA - Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve středu začal projednávat policejní žádost o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Případ se týká Ondráčkových výroků vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Výbor debatu po zhruba 45 minut dlouhém jednání přerušil do 25. září, na kdy byli pozváni vyšetřovatel případu a státní zástupce. Poslanci do té doby mají příležitost nahlédnout na policii do spisu.

BŘEZEN - Do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS byl zvolen Zdeněk Ondráček, komunistický poslanec, který za minulého režimu působil u policie a zasahoval například proti demonstrantům v roce 1989. Kvůli reakci veřejnosti se ale postu později vzdal. Jeho zvolení vyvolalo, především v Praze, sérii demonstrací. foto: Martin Veselý, MAFRA

Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že zpravodajem případu se stal poslanec Marek Benda (ODS). „Dohodli jsme se, že budeme chtít nahlédnout do spisu, součinnost máme předběžně dohodnutou. Mělo by být v tomto a příštích dvou týdnech umožněno,“ konstatoval Grospič po jednání.

Žádost o vydání Ondráčka se týká Horáčkova trestního oznámení, potvrdilo státní zastupitelství

Do sněmovny dorazily anonymní e-maily, které podle kuloárních informací obsahují části spisu o Horáčkovi, který vedla komunistická Státní bezpečnost (StB). „Já to nemohu komentovat, protože jsem vázán mlčenlivostí, ale mohu potvrdit, že přišla řada dokumentů a se všemi byli členové výboru seznámeni,“ uvedl Grospič. Pokud nebudou součástí policejního spisu, nemohou být takové materiály předmětem rozhodování výboru, dodal.

Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho koncem loňska nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo.

Příštího jednání by se měl podle Grospiče vedle vyšetřovatele a státního zástupce účastnit i Ondráček. „Jsou zváni postupně,“ uvedl. Jak rychle poté výbor dospěje k doporučení pro plénum sněmovny, bude záležet na zpravodajské zprávě a dalších záležitostech, uvedl Grospič.

Seznámit se se spisem není potřeba, míní někteří

Do spisu se chystá jít nahlédnout například Helena Válková (ANO). Podle některých členů výboru ale není nutné se spisem se seznámit. „Domnívám se, že tady jsou věci jasné,“ uvedl Marek Výborný (KDU-ČSL). Rovněž Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že případné možnosti seznámit se s ním patrně nevyužije.

Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) označil případ obecně za vážný. „Narážíme na hranici poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy. Rozhodnutí výboru a sněmovny bude vytvářet určitou zvyklost,“ podotkl. Poukázal taky na to, že Horáček by mohl žádat zadostiučinění v civilním procesu. Civilní žalobou by záležitost řešil Miroslav Kalousek (TOP 09). „Nikdy bych nepoužil trestní právo,“ zdůraznil.

Grospič svůj názor na případ podobně jako někteří další poslanci sdělit nechtěl. Výborný ale soudí, že imunita poslance by měla být úzká a v tomto případě by se měla vztahovat jen na výroky pronesené ve sněmovně. Spíše by se přikláněl k doporučení Ondráčka ke stíhání vydat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat