Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pozdní přílet na Kováčův pohřeb? Hrad podcenil časový plán, vyplývá z podrobných dat

Česko

  15:59aktualizováno  17:38
PRAHA - Z podrobných dat, které vypracoval Odbor civilního letectví, vyplývá, že za pozdní přílet prezidentského speciálu na pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče, může špatné plánování lidí z kanceláře prezidenta republiky. Takové sdělení podal prezidentu Miloši Zemanovi i ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Prezident Zeman dorazil se zpožděním foto: ČTK

Zpráva Odboru civilního letectví k letu prezidentského speciálu - první strana.
Zpráva Odboru civilního letectví k letu prezidentského speciálu - druhá strana.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informoval prezidenta Miloše Zemana, že dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili.

Časová souslednost provedení letu CEF 01

Letový plán podán na 10:30:00 (v tento okamžik již pilot může a mohl zahájit pojíždění).

 • 10:32:20 - první ohlášení pilota řídící věži Praha s žádostí o odletové povolení (okamžitě povoleno ze strany ŘLP ČR).
 • 10:32:58 – žádost o povolení spustit motory (okamžitě povoleno ze strany ŘLP ČR).
 • 10:34:34 – pilot hlásí „připraven k pojíždění“ (okamžitě povoleno ze strany ŘLP ČR).
 • 10:35:30 – let CEF 01 zahájil pojíždění.
 • 10:35:30 až 10:43:06 – pojíždění letounu na start ze vzletové a přistávací dráhy 06/24 (VPD). Jedná se o vzdálenost 4 200 metrů, kdy byl letoun veden vozidlem Follow me ŘLP ČR, který zajistil hladkou a nepřerušovanou cestu až na VPD. Průměrná rychlost letounu při pojíždění byla 31 km/h; čistá doba pojíždění: 7 minut a 40 vteřin.
 • 10:43:08 – let CEF 01 zastavil na vyčkávacím místě pro vstup na VPD (ze směru 06).
 • 10:43:45 – přistání letadla společnosti Travel Service s již vydaným povolením přistát (pro let CEF 01 tato skutečnost znamenala 38 vteřin vyčkávání na místě vstupu na VPD); v této konečné fázi přiblížení nelze letadlo odklonit, aniž by k tomu byly skutečně závažné bezpečnostní důvody.
 • 10:43:52 – na VPD vyrazilo auto Letiště Praha, a.s. pro kontrolu nebezpečných předmětů, což je plně v souladu s bezpečnostními postupy před vpuštěním takto významného státního letu na start (let CEF 01 v tomto období vjel na vzletovou dráhu – doba pojíždění 53 vteřin).
 • 10:45:50 – let CEF 01 obdržel povolení ke vzletu.
 • 11:10:50 – let CEF 01 překročil české hranice a vstoupil do vzdušného prostoru Slovenské republiky.
  Zdroj: Odbor civilního letectví

Vyvrátila se tak tvrzení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře, kteří pozdní přílet a následnou ostudu sváděli tu na počasí, tu na pracovníky Řízení letového provozu. ĆTĚTE: PŘEHLEDNĚ: Čtyři hradní výmluvy, proč česká delegace zmeškala pohřeb

Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. Ťok to řekl novinářům po sobotní schůzce v Lánech.

Ovčáček trvá na zpoždění Zemanova letu kvůli počasí. ‚Zbrzdil nás protivítr‘. Stále se ale liší čas odletu

Poklona na dvoře

Delegace, ve které byl kromě Zemana také bývalý prezident Václav Klaus, přiletěla minulý týden o několik minut pozdě na státní pohřeb Kováče. Nebyli proto vpuštěni do sálu, kde lidé kondolovali vdově, a rakvi se Zeman poklonil na dvoře. Poté se zúčastnil dalších částí pohřbu. Záležitost vyvolala kritiku.

Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli.

Ťok: My protokol prezidenta neděláme

Ťok řekl, že se při sobotním setkání v Lánech, které se týkalo zrychlení výstavby dopravních staveb, krátce tématu se Zemanem věnovali. „Pana prezidenta jsem informoval, že z hlediska řízení letového provozu nedošlo k chybě při odbavení letu,“ řekl.

Dodal, že problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni. „A pravděpodobně se neupravil časový plán. Protože v Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje,“ řekl Ťok.

Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. „My protokol prezidenta neděláme,“ poznamenal.

O tom, že se na zpoždění leteckého speciálu se Zemanem podíleli dispečeři Řízení letového provozu, mluvil minulý týden prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. České televizi k tomu dnes řekl: „Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám.“

Autoři: ,