Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Poznatky leží v šuplíku

Česko

VĚDECKÝ GLOSÁŘ

Máme lék na rakovinu, známe příčiny Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy nemoci, schizofrenie... Podobné zprávy z vědeckých institucí mají obvykle jedno podstatné „ale“ - účinná látka nebo poznání funguje či platí jenom na pokusných zvířatech.

Diametrálně odlišné jsou v této souvislosti výsledky studií o vlivu jelení, srnčí, daňčí a mufloní zvěře na les. Odborníci z Ústavu pro výzkum lesních porostů každých pět let, od roku 1995, sledují tisíce ploch po celé republice. Poznatky tedy sbírají přímo v terénu.

Podrobné zprávy o výsledcích prošpikovány mnoha čísly a údaji hovoří jasně. Škody způsobené okusováním stromků, loupáním kůry nebo otloukáním kmenů parožím jdou ročně do desítek milionů. Zvěře je ve srovnání s rozlohou lesních porostů příliš mnoho a ochrana výsadby nových stromků stojí ročně stovky milionů. Počty spárkaté zvěře je nutné snížit, doporučují vědci.

O využití jejich poznatků však není příliš velký zájem. Vlastníci lesů se sice mají dohodnout s myslivci, ale přibližně polovina lesů patří státu. Takže milionové škody platíme z daní všichni.

O autorovi| Josef Matyáš, redaktor LN

Autor:
Témata: les, Josef Matyáš

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!