Za Kotrouše se u soudu postavila nejen jeho rodina, kladné hodnocení získal i od ředitele věznice. „Nastoupil sám do výkonu trestu, ve kterém je poprvé. Na příjmovém a nástupním oddělení dodržoval povinnosti,“ citoval věznici soudce Vítězslav Rašík, který případ rozhodoval. Kotrouš se v rámci plnění pracovních povinností dostal i mimo věznici. „Je hodnocen jako pracovitý, iniciativní a zodpovědný odsouzený.“
Zodpovědný vězeň
Korupční vzoreček strážníka Kotrouše: Čtvrtletně, 5 % v čistým a v obálce![]() |
Bývalý šéf pražských strážníků Kotrouš byl odsouzen za přijetí úplatku. Loni v červenci si vyslechl trest 5,5 roku za mřížemi, který mu potvrdil až Ústavní soud. Původně dostal šest let.
Podle rozsudku chtěl totiž Kotrouš získat nejméně 1,2 milionu korun na úplatcích za to, že zajistí prodloužení smlouvy pro autoservis Jíša s městskou policií (korupční vzoreček si můžete přečíst ZDE). K tomu dostal Kotrouš ještě pětiletý zákaz pracovat v bezpečnostních sborech a pokutu 400 tisíc korun, kterou uhradil.
Podle hodnocení věznice je Kotrouš ale vzorným vězněm. Stanovený program údajně plní řádně, dokonce pomáhá i vedoucímu s lektorováním aktivit. Kázeňsky trestán nikdy nebyl, zato odměn nasbíral celkem šestnáct.
Soud ještě poukázal na to, že bývalý šéf strážníků dluží bezmála čtrnáct tisíc korun. Kvůli tomu čelil dokonce i exekučnímu řízení. Podle obhajoby to ale nesouviselo s trestnou činností, ale s nezaplaceným povinným ručením z roku 2012. „Jeho obhájkyně má k dispozici doklad o tom, že dluh byl již v plném rozsahu uhrazen a exekuce zastavena,“ uvedl k tomu soudce.
Příznivá prognóza
Po zhodnocení všech důkazů včetně výpovědi samotného Kotrouše, který činu podle svých slov lituje, dospěl soud k závěru, že všechny podmínky pro propuštění byly splněny.
„Resocializační prognóza se u něj jeví jako příznivá s ohledem na funkční sociální zázemí, podporu ze strany rodiny, zajištěné bydlení a zaměstnání,“ stojí v třístránkovém usnesení, „má jediný záznam v rejstříku trestů, takže odsouzení v projednávané věci bylo excesem v jeho jinak řádném vedení života,“ konstatoval soudce.
Ani tak ale Kotrouš nepřesvědčil státního zástupce, který se proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4 odvolal. Do té doby zůstane bývalý šéf strážníků ve vazbě.
Finanční tíseň
Vícerychlostní policie. Svižněji než Janouška šetřila Ratha, Kotrouše i Víta |
Policie zadržela Kotrouše v listopadu 2011 s úplatkem 150 tisíc korun. Ke korupci se přiznal, vysvětloval ji ale následovně: „Loni se rodina dostala do finančních potíží, tak jsem dospěl k názoru, že bych mohl využít tuto nabídku, abych si přilepšil k rodinnému rozpočtu,“ uvedl při jednání. V té době prý otěhotněla jeho dcera, která neměla vlastní výdělek, a staral se o 80letou matku s rakovinou.
Jak ale už dříve informoval server Lidovky.cz, Kotrouš měl přebírání úplatků naplánované. Systém byl jednoduchý: coby šéf strážníků zařídí, že policejní vozy půjdou do autoservisu Jíša, a za oplátku požadoval provizi z každé vyfakturované částky. Konkrétně si řekl o 5 procent, a to „čtvrtletně z provedené fakturace v čistým, v obálce“, a navíc ještě „za každý kvartál, pravidelnost, každýho 20. prvního měsíce kvartálu“.
Nejprve inkasoval 200 tisíc, podruhé 150 tisíc, až ho zadržela policie. „Částka, kterou jako úplatek žádal, by se ročně vyšplhala na 1 200 000 korun,“ konstatoval tehdy Vrchní soud v Praze.