Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha 10 ustoupila od kontroverzní výstavby nové radnice. Měla stát 775 milionů

Česko

  16:10
PRAHA - Praha 10 definitivně ustoupila od výstavby nové budovy radnice, do které chtělo minulé vedení městské části investovat 775 milionů korun. Do podzimu městská část připraví nové varianty, rozhodli v pondělí zastupitelé. Kontroverzní výstavba vzbudila v minulosti ve Vršovicích bouřlivé reakce. Lidé demonstrovali a sepisovali petice.

Současné vedení radnice tímto usnesením udělalo pořádek na svém pracovním stole a vrací celou záležitost do bodu nula,“ řekl bývalý starosta, nyní radní Bohumil Zoufalík. foto: MAFRA - Michal Sváček

Kvůli projektu se vloni konalo i referendum. Nakonec se jej ale nezúčastnilo dost lidí, aby bylo pro zastupitele závazné.

„Současné vedení radnice tímto usnesením udělalo pořádek na svém pracovním stole a vrací celou záležitost do bodu nula,“ řekl bývalý starosta, nyní radní Bohumil Zoufalík. Jako radní pro územní rozvoj prý na podzimní zasedání připraví možnosti, kudy by se mohla městská část dál ubírat, tedy zda cestou výstavby nového sídla, nebo třeba opravy toho stávajícího.¨

Praha 10 chtěla novou budovu postavit kvůli špatnému stavu budovy, v níž sídlí. Vítěz výběrového řízení měl zajistit pozemek, samotnou stavbu, studii nového sídla i technický dozor a projektovou dokumentaci. Žhavým kandidátem byla parcela na Hagiboru. Občanská sdružení a opozice ale projekt odsoudili jako předražený.

Kauza Ďolíček: V budoucnu zruší původně schválenou směnu pozemků

Zastupitelé Prahy 10 také schválili záměr, že v budoucnu zruší původně schválenou směnu pozemků v souvislosti se stadionem Bohemians 1905 ve Vršovicích. Zrušením dohody mezi Prahou 10 a firmou Bohemians Real podmínilo minulý týden vedení hlavního města Prahy, že se pokusí vykoupit stadion Ďolíček. Původní smlouvu schválili zastupitelé Prahy 10 v loňském roce, tehdejší vedení města složené ze zástupců TOP 09 ale směnu nepovolilo. Stadion se pokouší radnice koupit již několik let.

Zástupci Prahy 10 loni na podzim schválili výměnu stadionu za sousední pozemky a doplatek, čímž by se vyřešily dlouhodobé problémy s pronájmem stadionu. Radnice by tak místo 109 milionů korun zaplatila za stadion 49 milionů korun. Proti dohodě se ale postavila tehdejší rada hlavního města, jejíž souhlas je nutný pro všechny majetkové převody městských částí nad 50 milionů korun. Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) se pak na jaře obrátila na magistrát s žádostí, aby Praha takzvaný Ďolíček koupila.

O získání stadionu jedná radnice už od roku 2011. Stadion a pozemek byl oceněn na 109 milionů korun, sousední stavební parcela v majetku hlavního města na 60 milionů korun. V srpnu dal vlastník stadionu fotbalovému klubu Bohemians výpověď, do června má klub prodlouženou nájemní smlouvu. Město připravilo nájemní smlouvu na 20 let za korunu ročně, která měla vstoupit v platnost směnou majetku.

Autor: