Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
30. června 2016 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha 5 souhlasila se stavbou ruského kola na Hořejším nábřeží

Ruské kolo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské kolo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Radní Prahy 5 souhlasili se stavbou šedesátimetrového ruského neboli Ferrisova kola na Hořejším nábřeží nedaleko železničního mostu. Ruské kolo má, v případě souhlasu dalších institucí včetně památkářů, stát na nábřeží od 1. ledna 2017 a zabrat část dětského hřiště.

Provozovat ho má soukromá firma a za pronájem pozemku platit radnici měsíčně 56 500 korun. Záměr kritizuje opozice.

O možném vybudování atrakce měli jednat radní Prahy 5 už ve středu, jednání ale přerušili a zbylé materiály přeložili na dnešní zasedání. Projekt má jméno Prague Wheel a cílem je být pozvednout atraktivitu smíchovského nábřeží.

Kolo by stálo na části dnešního dětského hřiště Aréna, které má rozlohu 6326,7 metru čtverečních. Při výstavbě bude demontována část herního zařízení umístěného vedle hřiště. Stromy káceny být nemají.

Ruské kolo by mělo mít 42 kabin s osmi místy a udělat pět otoček za hodinu a svézt 1680 lidí za hodinu.

Za svezení budou lidé platit, část s areálem dětského hřiště, na kterém zůstanou stávající herní prvky, bude přístupné zdarma. „Diváci, kteří budou zároveň platícími návštěvníky kola, budou příjemně splývat s návštěvníky, kteří pouze chtějí být přítomni vibrantní atmosféře lokality, ale nechtějí za tento zážitek platit,“ píše se v textu projektu.

Nutný bude souhlas památkářů

Nájemné se soukromým provozovatelem kola má být sjednáno na deset let, tedy do 31. prosince 2026, s právem na prodloužení této doby za stejných podmínek na dalších deset let. Nájemce musí pouze zaslat radnici žádost o prodloužení 30 dní před vypršením nájmu. V nájmu bude mít vybraná firma také stávající kavárnu.

Podle dokumentů, které má k dispozici ČTK, žádost o pronájem části pozemku vznesla firma Timsbury Capital. Podle serveru www.justice.cz byla do obchodního rejstříku zapsána 7. dubna 2016.

Záměr kritizuje opozice v Praze 5. Nápad označila za megalomanský a vadí jí, že má zabrat část dětského hřiště. „Do této lokality je to zcela nevhodné - dopravní dostupnost je špatná, ekonomicky je to nevýhodný projekt a ubude část veřejného prostranství,“ řekl opoziční zastupitel Lukáš Budín (SZ).

Zda bude na Smíchově obří kolo stát, není jasné. Radnice totiž bude potřebovat řadu souhlasných stanovisek, mimo jiné od pražských památkářů.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...