11. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína dokončuje výstavbu obřího ruského kola

Ruské kolo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské kolo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Čína dokončuje výstavbu údajně nejvyššího ruského kola na světě, jehož konstrukce nemá vnitřní kovové paprskovité nosníky. Po dokončení kolo vynese adrenalinu chtivé návštěvníky do výšky téměř 90 metrů.

Kolo nazvané "otáčení štěstěny" se staví ve východočínském městě Čchang-čou v provincii Ťiang-su a v provozu by mělo být od října. Původně mělo fungovat už letos v červenci, ale práce se opozdily, informoval list Daily Mail.

Kde mají největší ruské kolo?

V současnosti úplně nejvyšší ruské kolo na světě je v Singapuru a jeho výška dosahuje 165 metrů. Kola bez vnitřních paprsků jsou sice úchvatná na pohled, ale mají několik nevýhod, které brání většímu využívání této alternativy klasického ruského kola. Jejich výroba a stavba je často složitá a nákladná, vyžadují značnou preciznost strojního zpracování a jejich design nechává ložiska a další mechanické části převážně vystavené přírodním živlům.

"Kolo", či přesněji elipsa, má mít na výšku 89 metrů, na šířku 84 metrů a vážit bude úctyhodných 3000 tun. Jeho výstavba začala v roce 2009 s plánovanými náklady téměř 24 milionů dolarů (asi 480 milionů korun), ale práce zpomalily nejrůznější problémy včetně šestiměsíčního přerušení stavby koncem loňského a začátkem letošního roku, kdy byly prováděny důkladné bezpečnostní kontroly.

Kolo, které stojí v místním zábavním parku, má podpořit turistický ruch v oblasti. Po dokončení se na něm bude otáčet 24 vozů, které pojmou až pět osob. Jedna otáčka dokola potrvá 22 minut.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz