Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čína dokončuje výstavbu obřího ruského kola

Ruské kolo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské kolo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Čína dokončuje výstavbu údajně nejvyššího ruského kola na světě, jehož konstrukce nemá vnitřní kovové paprskovité nosníky. Po dokončení kolo vynese adrenalinu chtivé návštěvníky do výšky téměř 90 metrů.

Kolo nazvané "otáčení štěstěny" se staví ve východočínském městě Čchang-čou v provincii Ťiang-su a v provozu by mělo být od října. Původně mělo fungovat už letos v červenci, ale práce se opozdily, informoval list Daily Mail.

Kde mají největší ruské kolo?

V současnosti úplně nejvyšší ruské kolo na světě je v Singapuru a jeho výška dosahuje 165 metrů. Kola bez vnitřních paprsků jsou sice úchvatná na pohled, ale mají několik nevýhod, které brání většímu využívání této alternativy klasického ruského kola. Jejich výroba a stavba je často složitá a nákladná, vyžadují značnou preciznost strojního zpracování a jejich design nechává ložiska a další mechanické části převážně vystavené přírodním živlům.

"Kolo", či přesněji elipsa, má mít na výšku 89 metrů, na šířku 84 metrů a vážit bude úctyhodných 3000 tun. Jeho výstavba začala v roce 2009 s plánovanými náklady téměř 24 milionů dolarů (asi 480 milionů korun), ale práce zpomalily nejrůznější problémy včetně šestiměsíčního přerušení stavby koncem loňského a začátkem letošního roku, kdy byly prováděny důkladné bezpečnostní kontroly.

Kolo, které stojí v místním zábavním parku, má podpořit turistický ruch v oblasti. Po dokončení se na něm bude otáčet 24 vozů, které pojmou až pět osob. Jedna otáčka dokola potrvá 22 minut.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?