• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Praha chce vidět hliněné vojáky

Česko

Několik originálů ze slavné čínské hliněné armády, kterou jako stráž do své hrobky dal zhotovit císař Čchin Š'chuang-ti v roce 221 př. n. l., by se mohlo objevit v Praze.

PRAHA Ministr kultury Václav Jehlička se právě vrátil z Číny, kde podepisoval protokol o kulturní spolupráci mezi oběma zeměmi na léta 2007-2011. V rámci této spolupráce ministr požádal, zda by do Prahy nemohla být tato vzácná památka zapůjčena.

Na základě této dohody se v Číně uskuteční řada prezentací české kultury: v příštím roce to bude například výstava České umění po sametové revoluci v roce 1989 nebo koncertní turné České filharmonie pod vedením Herbera Blomstedta; orchestr navíc vystoupí na Českém dni na Expo v Šanghaji. Mezi dalšími plány je česká účast na 3. uměleckém biennale v Číně, výstava českého sochařství a dohoda o spolupráci našich a čínských památkářů. V rámci reciprocity se pak budou v roce 2009 v Česku konat dny čínské kultury. „Ministr Jehlička několikrát zdůraznil význam importu svobodné kultury a připomněl, jak velký význam měly pro nás před rokem 1989 podobné kontakty se západní Evropou. Současná kulturní výměna podle něj prospěje i demokratizaci společnosti v Číně. Při podpisu protokolu hovořil i o sametové revoluci a o kulturní tradici první republiky,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Jan Cieslar a dodal, že čínská strana měla eminentní zájem o českou hudbu, zejména o provedení hudebních děl českých skladatelů. „Číňané by rádi uvítali české hudebníky v nové budově Čínské národní opery v Pekingu.“

Podle Cieslara je myšlenka výstavy terakotových vojáků v Praze aktivitou české strany. „Vyjednávání jsou v samém počátku. Pan ministr osobně jednal s generálním ředitelem pro kulturu i s ředitelkou památkové rezervace UNESCO v Si-anu, kde je sbírka stabilně instalována. Do záležitosti je zapojena i česká ambasáda v Pekingu,“ vysvětlil. Cieslar soudí, že předvedení soch v Praze by znamenalo úžasný úspěch. „Nyní 6. dubna skončila výstava v Britském muzeu v Londýně, kde ji viděl bezmála milion lidí. V nejbližší době poputují hlinění vojáci za moře do USA,“ uvedl Cieslar. Asi dvacet soch je nyní k vidění v Paříži. Výstava nazvaná Vojáci věčnosti bude v pařížské Pinakotéce do poloviny září a předpokládá se, že ji uvidí asi milion lidí. „Číňané do ciziny většinou vyvážejí jen několik kusů a také se občas vystavují dokonalé repliky jako nedávno ve Vídni, ale do Prahy by samozřejmě byly zapůjčeny originály - nejenom vojáci, ale i koně, akrobaté, lučištníci, hudebníci a další doplňky, doplnil mluvčí s tím, že zatím nelze vůbec ani odhadnout případné datum pražské výstavy. „Čínská strana je velmi opatrná a nijak se do dalších výstav nehrne.

Terakotová armáda patří k největším archeologickým nálezům 20. století. Byla objevena v roce 1974 a má rozměry více než 56 kilometrů čtverečních. V hrobce a okolí bylo nalezeno více než 6000 soch válečníků a asi 50 000 dalších cenných předmětů. V 80. letech bylo naleziště zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Autor: