Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Praha na mapě regionů podle rizika nákazy zčervenala, deset okresů má oranžovou

Odběrové místo Žluté lázně. foto: Petr Topič MAFRA

Praha - Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni. Novou verzi zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko.
  18:14aktualizováno  18:50

Vůbec poprvé od začátku srpna, kdy byla zveřejněna první verze mapy, má některý region červenou barvu. Aktuální mapa vychází z dat od 8. do 14. září. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) má Praha reprodukční číslo 1,8. Už dříve uvedl, že číslo 2 by celostátně mohlo vést k uzavírání škol. V pondělí bylo v zemi 1,59.

Mapa regionů podle nákazy koronaviru.

„Celkový týdenní počet nově diagnostikovaných (v Praze) dosahuje hodnoty 166,7 na 100.000 obyvatel a rostoucí trend je dlouhodobý a významný,“ píše se v komentáři ke změněnému zařazení hlavního města. Průměrný nárůst za sedm dní je 410 případů.

Lékaři nemohli vystavit žádanku na covid test, systém zkolaboval. Vojtěch spekuloval o chybě či kyberútoku

Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně rizika je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem. Roste i počet lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.

Podle epidemiologů neroste počet případů, u nichž se jim nedaří zjistit zdroj nákazy. Pohybuje se ale dlouhodobě kolem 30 procent. „Příznivým aspektem je, že z větší části jsou případy zaznamenávány u mladší a střední generace, s převážně bezpříznakovým nebo mírným průběhem onemocnění,“ uvádí komentář ministerstva.

Babiš nevyloučil, že by v Česku mohl být znovu vyhlášen nouzový stav

Případy nákazy u mladých lidí souvisejí se začátkem školního roku. Hygienici řešili už více než sto případů ve školských zařízeních, většinou jednotky nakažených žáků či pedagogů. I podle ministra Vojtěcha jsou školy v poslední době vůbec nejčastějším místem nákazy. 

Dalšími častými zdroji jsou rodina, pracoviště nebo návštěva společenských akcí, jako jsou svatby, rodinné oslavy a setkání. Mezi sportovními družstvy, kde se nákaza více šířila, jsou profesionální i amatérské skupiny, zejména hokejové a fotbalové. Nové případy jsou také u zahraničních pracovníků, cizinců, kteří se v Praze nechají testovat, nebo Čechů po návratu ze zahraničí.

Další nárůst čekají hygienici i v následujících dnech. „Rizikovými zůstávají nadále hromadné akce a další společenské a soukromé akce s vyšší kumulací osob na jednom místě, zejména v uzavřených prostorách,“ uvádí web.

Laboratoře ve čtvrtek provedly 22 271 rekordních testů, pozitivních bylo 14 procent

Mapa za tento týden, kde ještě Praha nebyla červená, byla zveřejněna už ve čtvrtek na tiskové konferenci. Ve druhém stupni rizika nákazy je na ní 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět. Oranžová je tak většina Středočeského kraje, okres Uherské Hradiště a nově Chebsko. Většina Česka je v prvním, zeleném stupni rizika. Bílých okresů bez rizika zůstalo 13, jsou to vesměs pohraniční regiony.

Mapa stupňů pohotovosti, takzvaný semafor, vzniká posouzením epidemické situace za posledních sedm dní, hodnotí se 25 parametrů. Více než absolutní počty nakažených odborníci posuzují trendy.

Mezi doporučenými opatřeními pro červený stupeň je aktivace Ústředního krizového štábu. Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout vydání krizových opatření.

Mají se také průběžně monitorovat kapacity odběrových míst a laboratorních vyšetření a personální a lůžkové kapacity nemocnic. Zdravotní systém se má připravovat na navýšení kapacit intenzivní péče a na možné omezení plánovaných výkonů. Omezit se má také shromažďování většího počtu lidí včetně náboženských, sportovních a komunitních akcí. Navrženo je také omezení provozu školek, škol a zájmových aktivit a nastavení výuky na dálku.

Hygienická stanice oznámila od pátku povinné nošení roušek ve školách i při výuce, od 18:00 jsou také zakázány návštěvy v nemocnicích a lůžkových zařízeních sociálních služeb a od pondělí nesmí být na vysokých školách fyzicky přítomní studenti při výuce. Výjimku má praktická výuka, praxe, zkoušení ve skupinách až deseti lidí a laboratorní, experimentální nebo umělecká tvorba ve skupinách až 15 lidí. Studenti mohou také na individuální konzultace a do knihovny. Většina vysokých škol ještě příští týden výuku nezačíná.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat