Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Praha nám za Opencard dluží 150 milionů, říká majitel firmy Haguess

Česko

  7:35
PRAHA - Nepříliš funkční Karta Pražana vyšla hlavní město zatím celkem na 888 milionů korun Když nám Praha zaplatí 150 milionů, které nám dluží, nemusí ji Opencard stát už nic, říká v exkluzivním rozhovoru pro LN Jaroslav Turek, který se přihlásil coby stoprocentní majitel firmy Haguess.

Jaroslav Turek, majitel firmy Haguess. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

LN: Teprve minulý týden jste se přihlásil k tomu, že jste stoprocentním vlastníkem firmy Haguess, která má akcie na doručitele. Můžeme ty akcie vidět?
Akcie mám samozřejmě v trezoru, ty tady nemám. Mám je navíc na několika místech. Pan primátor Bém mě vyzval, abych strukturu společnosti rozkryl, vyšel jsem mu vstříc. Svolal jsem valnou hromadu, jejímž jediným bodem je změna akcií z akcií na majitele na akcie na jméno. Čili se tam s těmi akciemi budu muset ukázat a převést je.

LN: Chtěli jsme je vidět proto, že bez nich můžeme prohlásit, že jsme majiteli akcií Haguess my, udělat rozhovor se sebou a bude to mít stejnou validitu...
Nevím, jak bych to mohl lépe dokázat. Asi by mi ty akcie nikdo do ruky nedal, kdybych je neměl, protože nějakou hodnotu mají.

LN: Kromě Haguess jste i předsedou dozorčí rady firmy Allshare. Ta dělala pro Prahu byznys plán celému projektu Opencard a de facto předvybrala Haguess, aby ten projekt dělala ona. Takže jste vybral sám sebe?
Rada a zastupitelstvo hlavního města rozhodly a daly firmě Allshare zadání na to, aby vybudovala matematický model, se kterým bude možné sehrát hry typu, jak to nastavit, aby to bylo profitabilní. My jsme prostě dodali něco, co mělo sloužit městu, aby se takový byznys plán sestavil. A skutečně se podle mého názoru i sestavil.

Nové odhalení:

Pražský magistrát zadával další zakázky spojené s Opencard i v době, kdy byl projekt pozastaven. Vyplývá to z údajů, které město zveřejnilo na středečním jednání komise pro Opencard. Například zakázka, která má převést magistrátní zaměstnanecké karty na Opencard, byla zadána loni v listopadu, tedy v době, kdy magistrát dostal výsledky prvního auditu. Magistrát na jednání argumentoval tím, že zakázka nemá přímou souvislost s Opencard a nezadával ji odbor informatiky.

LN: A zřejmě čirou náhodou vaší firmě Allshare vyšel model tak, že jeho nejvhodnějším plnitelem byla vaše firma Haguess...
My jsme s Allshare byli dodavatelem tohoto modelu. Allshare vypracoval deset výpočtových modelů. Ty modely ale nijak nesouvisí s technologickým plněním dodávky.

LN: Firma Haguess byla od roku 1996 až do 1. října 2006 společností s ručením omezeným. Teprve na začátku října 2006 požádal Haguess o změnu na společnost s akciemi na doručitele, u které je téměř nemožné dohledat vlastníka. 22. října 2006 byly komunální volby a hned 27. října -tedy ještě před ustavením nové městské rady - byla podepsána první smlouva mezi Prahou a Haguess. Proč jste se vůbec po deseti letech rozhodli změnit právní formu společnosti?
To je jednoduché. Eseróčko, které dělá takto veliké projekty, mi nepřipadalo dostatečně velkou garancí pro město, a proto jsem se rozhodl, že změním formu z s. r. o. na formu akciové společnosti. A teď se mě zeptáte, proč jsem zvolil akcie na majitele. Hele, v tom vůbec nic nehledejte. Prostě to byla a je legální forma držení akcií. V tu chvíli mi to přišlo bezpečné pro mě, pro rodinu. Když se jaksi mé jméno nebude objevovat. Vy jste tu jmenoval nějaký sled dat. My ale to výběrové řízení vyhráli dříve, než jsem tu formu měnil. Že se smlouvy podepisovaly návazně, s tím nemá co dělat. To je nějaký proces, který tam je. Znovu říkám, že jsem majitel a nikdy to nebylo jinak.

LN: Výběrové řízení jste tedy vyhráli v době, kdy magistrát ovládala ODS v čele s Pavlem Bémem, smlouvy jste podepisovali těsně po volbách, ve kterých zvítězila Bémova ODS. I mezi samotnými občanskými demokraty se říká, že v té době se žádný velký obchod v Praze neobešel bez Bémova přítele a podnikatele Romana Janouška. I politici spekulují, že se právní forma Haguess mohla tehdy narychlo změnit proto, aby do firmy mohl někdo vstoupit, zůstat utajený a vyinkasovat peníze. V té souvislosti padá právě Janouškovo jméno...
Nevím, co bych vám k tomu řekl. Pan Janoušek nemá podíl v naší společnosti. Potkal jsem ho víckrát na společenských akcích, potkal jsem ho na golfu. Protože on je vášnivý golfista a já těžký amatér, tak on chodil v jiných flightech (golfová skupina - pozn. red.), takže jsme spolu poseděli třeba po turnaji. Známe se, ano, vím, kdo je pan Janoušek. Ale ve firmě Haguess nikdy nebyl.

LN: Podobně jako o Janouškovi se v souvislosti s Haguess spekuluje také o bývalém řediteli magistrátu Prahy Pavlu Ťahanovi, což byl prý "Bémův člověk". Jaký máte vztah s ním a má Ťahan s Haguess něco společného?
S Pavlem Ťahanem se od jedenácti let potácíme v loděnici na Smíchově. Snažíme se předstírat, že umíme veslovat. Známe se tedy skutečně asi sto let. Pan Ťahan je můj přítel z dětství. Sportovali jsme spolu i vrcholově, on je o dva roky mladší, takže když jsem byl na mistrovství světa, on tam byl ve stejné disciplíně později také, parchant jeden byl o jedno místo lepší než já dříve. S Opencard mi ale ani pomoci nemohl, to už na magistrátu dávno nebyl. A s Haguess nemá nic společného.

LN: V pražské ODS zuří boj mezi skupinou okolo Pavla Béma a lidmi z okolí jeho náměstka Rudolfa Blažka. Obě strany se od vás shodně distancují s tím, že se s vámi vůbec nevídaly. Shodně tvrdí, že jste prý jednal maximálně kvůli Opencard s odvolaným ředitelem odboru informatiky Krausem. Skutečně jste o takto velkém, mnohasetmilionovém projektu s politiky vůbec nemluvil?
S panem Blažkem jsem se potkal v době, kdy se projekt uváděl do života a řešilo se v této souvislosti tiskové prohlášení. To byl jediný okamžik, kdy jsem toho pána potkal. A neměl jsem ani důvod se s ním dál potkávat. Proč? Já nejsem politik, já jsem podnikatel. A ani nejsem manažer, který by ty věci přímo realizoval. S panem Krausem jsem se potkal milionkrát. Protože v posledním roce a půl nám začaly váznout vztahy. Začaly vznikat jakési dluhy, nezaplacené vůči naší společnosti. A to jsem řešil. Od poloviny roku 2008 už nebyly dávány pokyny ze strany vedení projektu. Současně se také zastavilo financování. Provoz se nám sice hradil, ale naše licenční nároky nebyly vypořádány. 317 milionů jsme dostali a 150 milionů nám město ještě dluží.

LN: Člověk ale nemusí být detektiv, aby věděl, že u takto velkých zakázek se v Praze nikdo kontaktům s politiky nevyhne...
Jak vidíte, mně se to podařilo. Sám říkáte, že se ke mně nikdo nehlásí. Ani není důvod.

Celý rozhovor si přečtěte v pátečním vydání deníku 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!