Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha ocenila choreografa Jiřího Kyliána

Česko

PRAHA Světoznámý český choreograf Jiří Kylián dostal v pátek od pražského primátora stříbrnou medaili města Prahy. Představitel města, odkud umělec před téměř 40 lety odešel do emigrace, tak ocenil Kyliánovu práci i jeho zásluhy o dobrou reklamu Prahy ve světě. K medaili Praha přidala i 100 000 korun.

Proslulý choreograf oslavil v březnu 60. narozeniny. Národní divadlo uvedlo v sobotu a v neděli představení Nizozemského tanečního divadla (Nederlands Dans Theater), s nímž je Kyliánovo jméno spojeno od roku 1975. Vyprodaná představení sklidila bouřlivý ohlas.

Kylián koncem 60. let odešel do zahraničí. Od roku 1975 je jeho kariéra spjata s Nizozemským tanečním divadlem. V Čechách přestalo být jeho jméno tabu až po roce 1989, i když už o rok dříve uvedl Pražský komorní balet Pavla Šmoka jeho Večerní písně.

V roce 1990 zřídil v Praze pobočku haagské nadace - Kyliánovu nadaci. V Divadelním ústavu založil svou videotéku, věnoval autorská práva pro uvedení několika děl ND a řadu let hradil stáže českých tanečníků a choreografů. Některé ze svých choreografií svěřil Pražskému komornímu baletu a Taneční konzervatoři.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.