Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha poznávaná po hmatu

Česko

Orientaci v centru města usnadní nevidomým sada celkem čtrnácti speciálních map. Jejich výroba přišla magistrát na 400 tisíc korun.

PRAHA Žádný sebelepší popis nám nedokáže takhle dokonale zprostředkovat představu o prostoru a usnadnit orientaci, říkají nevidomí o nových mapách, které pro ně vydává pražský magistrát. Reliéfní mapy představí nevidomým Prahu jako celek, ale i detaily ulic a náměstí v Pražské památkové rezervaci. Mapy vytvořila kartografka Radka Fuxová. Spolupracovala při tom se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS) a Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana.

Nevidomí budou moci využít souboru celkem čtrnácti plastických map. „Jedna přiblíží město jako celek a jeho rozdělení na jednotlivé části, druhá území Pražské památkové rezervace. Do konce roku bude hotovo ještě dalších dvanáct podrobných map,“ uvedl radní pro památky a kulturu Milan Richter. Podrobné mapy představí například prostor Pražského hradu, Staroměstského a Václavské náměstí, ale také některé interiéry, například halu Hlavního nádraží.

„Práce na mapě začíná podrobným projitím všemi místy a zaznamenáním jejich podoby. Pak je nutné konzultovat vše s nevidomými, co pro ně na těchto místech představuje důležitý orientační bod. Mapy se tvoří digitálně na počítači, potom přijdou na řadu matrice s různými rastry, označujícími různé druhy objektů. Samotná plastová mapa je pak vylisovaná speciálním vakuovým lisem,“ popsala Fuxová postup prací. Mapy kromě názvů ulic v Braillově písmu obsahují také označení ostrovů, parků, důležitých domů, ale i tramvajových kolejí nebo plotů a zvukových majáčků, jež nevidomí používají pro získání informací například o trase a směru tramvaje.

Nevidomí si budou moci plastové mapy o rozměru A3 prohlédnout v knihovnách nebo informačních centrech a centrech pro nevidomé, k dispozici je budou mít i žáci speciálních škol. Podle lidí ze SONS jsou mapy neocenitelným pomocníkem při nácviku samostatného pohybu městem.

Podobné mapy městských ulic pro nevidomé jsou evropským unikátem. Podrobné městské plány mají v Česku kromě Prahy také Opava a Brno. I ty pocházejí od Radky Fuxové, která se výrobou map pro nevidomé začala zabývat při studiu na VUT v Brně.

Magistrát hodlá podle Richtera do budoucna usnadnit pohyb po městě i vozíčkářům. Chystá mapy čtyř bezbariérových tras v centru.

***

Orientační mapy pro nevidomé

Hlavní město ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR a Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana vydává celkem šedesát souborů map Prahy pro nevidomé. Každý soubor obsahuje celkem čtrnáct reliéfních map ve formátu A3 s popisky v Braillově písmu.

Z toho je:

* jedna celková mapa pražských městských obvodů

* jedna mapa Pražské památkové rezervace

* dvanáct malých podrobných map jednotlivých částí památkové rezervace, například

Pražského hradu a podobě Pražský magistrát za mapy zaplatil celkem 400 tisíc korun. Soubory map budou k dispozici ve školách pro nevidomé, turistických informačních centrech, knihovnách a centrech pro nevidomé.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...