Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha zablokovala peníze pro Inchebu

Místo zdí plachta. Zbytky levého křídla vyhořelého Průmyslového paláce na pražském Výstavišti nyní provizorně kryje stan.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo zdí plachta. Zbytky levého křídla vyhořelého Průmyslového paláce na pražském Výstavišti nyní provizorně kryje stan. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Hlavní město se rozhodlo zablokovat peníze z pojistného, které má obdržet společnost Incheba za vyhořelé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti. Obává se, že, pokud je dostane Incheba, která pojistku uzavřela, Průmyslový palác neopraví.

„Požádal jsem písemně odbor obchodních aktivit, aby připravil žalobu a návrh na vydání předběžného opatření soudu. Snažíme se vyplacení peněz zablokovat. Chráníme tím náš majetek,“ prohlásil včera radní Milan Richter. Pražský primátor Pavel Bém i vedení pojišťovny Uniqua jsou podle Richtra o těchto krocích informováni.

Incheba se tomu diví. „Od začátku jsme deklarovali, že část peněz z pojistného dáme na dostavbu paláce,“ reagoval mluvčí Incheby Radovan Ježovič. Jak velká část to má být, ale neupřesnil.

Uvozovky dolníSnažíme se vyplacení peněz zablokovat. Chráníme tím náš majetek,“ prohlásil radní Milan Richter.Uvozovky horní


K vydání předběžného opatření se vyjadřovat nechce. „Proč se raději nějaký novinář nezeptá města, jak je to možné, že tento svůj majetek, tedy památkově chráněný Průmyslový palác, nemělo pojištěný? Pojistili jsme ho až my nad rámec smluvních vztahů,“ podotkl Ježovič. Město současně chystá vypovězení nájemní smlouvy s Inchebou na pronájem celého Výstaviště, včetně Průmyslového paláce. Čeká už jen na právní analýzu, která má stanovit, jak při tom postupovat. Má být hotova za několik dní.

Doporučení právníků pak Richter projedná s ostatními pražskými radními. „Asi to vezmu i do zastupitelstva,“ řekl Richter. Svědčí to o významu, jaký věci přikládá. Nájemní vztahy města totiž zastupitelstvo neřeší, stačí souhlas rady.

Jenže v případě Průmyslového paláce, jehož zkázu loni na podzim sledovaly na místě stovky Pražanů, je všechno jinak. Primátor Bém požár označil za tragédii. Avzápětí určil, že musí být dostavěn do podzimu roku 2010. Jenže městu se za čtyři měsíce ani nepodařilo přimět Inchebu podepsat smluvní dodatek, jímž by se k dostavbě a jejímu financování zavázala.

Podle policie požár zavinil zapojený vařič, nešlo však o úmysl. Policie však nadále vyšetřuje, zda někoho neobviní z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Uvozovky dolníKladu si otázku, zda vražda pana Kočky nemůže být začátkem proklamovaného boje proti zlu....Uvozovky horníPožár paláce, jeden z největších v zemi, podnítil řadu spekulací. Hořet na Výstavišti začalo jen šest dní poté, co hoteliér Bohumír Ďuričko zastřelil na křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Václava Kočku mladšího. A Výstaviště je desítky let spojováno s rodinou Kočkových, která je provozovatelem Matějské pouti v holešovickém areálu.

Ďuričko je sice ve vazbě, ale na svých internetových stránkách píše o tom, že se dostal do války proti rodině Kočkových. Vyzývá dokonce k jejímu pokračování „ve formě kobercových náletů na pozice zla“.

Lidé z okruhu Kočkových proto uvažují, zda Kočkova vražda, požár na Výstavišti a odstoupení města od smlouvy s Inchebou spolu vzájemně nesouvisí.

„Kladu si otázku, zda vražda pana Kočky nemůže být jen začátkem jeho proklamovaného boje proti zlu,“ přemítá i právní zástupce rodiny Kočkových Josef Lžičař.

Podle města však jde pouze o dostavbu paláce a o to, že Incheba nenaplňuje podmínky nájemní smlouvy. Všechno ještě může skončit smírem. Zástupci pražského magistrátu nadále jednají s Inchebou o podepsání smluvního dodatku.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...