8. října 2013 23:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V dokumentu o 'podvodné' Praze hráli najatí herci. Město se chce bránit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad | foto: Shutterstock

PRAHA Praha zváží možnost občanskoprávního sporu se společností National Geographic kvůli reportáži o zločinnosti v Praze, řekl radní Lukáš Manhart. Reportáž, kterou televize odvysílala loni v prosinci, je podle něj manipulativní a poškozuje dobré jméno Prahy.

Podle deníku Právo v dokumentu, který upozorňuje na kriminalitu v hlavním městě, vystupují místo skutečných podvodníků najatí herci. National Geographic se ale brání s tím, že úmyslem seriálu v žádném případě není představit město negativně.

Pověst Prahy v ohrožení

"Nyní se s tím seznamuji. Vše nasvědčuje tomu, že pověst a jméno Prahy bylo dokumentem poškozeno," řekl Manhart. "Hlavní město Praha bude zvažovat příslušné právní kroky, napadají mě zejména občanskoprávní," dodal. Konkrétní závěry chce vedení metropole připravit v nejbližší době po konzultaci s právníky.

Televizní kanál National Geographic se na Prahu zaměřil v pořadu Město podvodů. Dokument ukazuje několik situací okradení turistů v centru Prahy, například v erotickém klubu bez poskytnutí jakýchkoli služeb, podvodným taxikářem nebo falešnými drogami. Podle Práva pražští kriminalisté zjistili, že dokument byl natočen s najatými figuranty v dávno zavřeném klubu nebo s taxislužbou, která je několik let v likvidaci.

Pravda, brání se televize

Podle Lady Dobrkovské ze společnosti Channels, která National Geographic v Česku zastupuje, je ale jak v epizodě o Praze, tak v celém seriálu vše natočené pravdivým zobrazením podvodů k nimž ve městech dochází. "Podvodníci, které natáčíme, jsou informováni o přesné povaze naší produkce až poté, co Conor (moderátor) zažije podvod - aniž by sám dopředu věděl, k čemu dojde," sdělila ČTK Dobrkovská.

Upozornění účastníků na povahu natáčení je podle ní běžná praxe všech televizních produkcí, neboť produkční společnost musí získat souhlas všech osob, které v pořadu vystupují. "Veškerý obsah National Geographic Channel dále podrobuje náš tým sledující dodržování standardů a postupů - který je v televizi nejpřísnější - procesu přezkoumání během každé fáze výroby, kdy ověřuje obsah jak po stránce věcné správnosti, tak objektivnosti," dodala Dobrkovská.

ČTK
  • 33Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!