26. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt po předávkování extází je velmi vzácná, říká odborník

Drogy v kapse | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drogy v kapse | foto: Shutterstock

PRAHA Maturitní ples se proměnil v tragédii, když studenti objevili na záchodcích kolabující spolužačku. Devatenáctiletá dívka podle svědků požila větší množství extáze, což zřejmě její tělo nevydrželo. I přes snahy o oživení středoškolačka zemřela. Podle adiktologa Tomáše Zábranského by to byl ovšem ojedinělý případ. Extáze příčinou úmrtí obvykle nebývá.

Lidovky.cz: Mohlo být příčinou smrti skutečně požití extáze?
Neumím to vyloučit na sto procent, ale byla by jednou z asi deseti případů za posledních čtyřicet let. Ta pravděpodobnost je velice nízká. Pokud tam opravdu byla extáze, to znamená MDMA a nic jiného, tedy kromě nějakého škrobu, který držel tu tabletu pohromadě, tak by ta pravděpodobnost smrti po požití jedné, dvou nebo dokonce i deseti tablet byla extrémně nízká.

Extáze

 • Extáze, nebo také XTC či MDMA, je uměla připravovaná droga, mezi lidmi známá také jako "taneční droga" nebo "pilulka lásky".
 • Při jejím požití dochází k povzbuzení organismu, silnějším sluchovým i hmatovým prožitkům, posiluje se sounáležitost s ostatními lidmi a přichází výrazný příliv energie.
 • Proto je tato droga velmi populární mezi mladými v tanečních klubech.

Lidovky.cz: Za jakých okolností by tedy droga k úmrtí vést mohla?
Musela by trpět nějakou extrémně těžkou srdeční vadou nebo velmi vzácnou alergií na MDMA. Zdravý člověk a předávkování extází se v podstatě vylučuje. Téměř všechna ta úmrtí, kterých je zatím něco kolem asi dvou tisíc po světě, která jsou popsána, souvisí s vyčerpáním organismu, s dehydratací a nebo naopak v důsledku špatně pochopené prevence s hyperhydratací anebo kombinace s jinými drogami, často metamfetaminem nebo pervitinem.

Lidovky.cz: Mohlo by dojít třeba k udušení?

Adiktolog Tomáš Zábranský

 • Narodil se v roce 1969 v Hranicích na Moravě.
 • V roce 1993 dokončil Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
 • Od roku 1998 se věnuje drogové problematice.
 • V současnosti je vedoucím pro vědu a výzkum Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN UK a externím spolupracovníkem Národního monitorovacího střediska pro drogy.
 • Pracuje také jako drogový epidemiolog pro OSN a EU.

Asi ne. Možná v časové periodě těsně po intoxikaci, kterou by musela opravdu pečlivě vybírat, je větší pravděpodobnost zvracení, které v případě, že má v sobě čtyři, nebo tři promile alkoholu, tedy blízko bezvědomí, může člověka udusit. Pak je to ale jednoznačně předávkování alkoholem a ne extází.

Lidovky.cz: Jaká je tedy podle vás nejpravděpodobnější verze?
Já nejsem soudní lékař. Pokud to bude něco jako srdeční zástava a nebude nalezena jiná látka a nebude zjištěna nějaká srdeční vada, tak slečna měla tu smůlu, že se stala jednou z mála obětí MDMA. Rozpětí extáze mezi účinnou a smrtelnou dávkou je násobně vyšší než například u alkoholu. Vyloučit nelze vůbec nic, ale byla by to opravdová kuriozita.

Tragédie na maturitním plese

 • Barbora, studentka pražské Střední průmyslové školy multimediální a propagační tvorby, se na svém maturitním plese předávkovala extází a zkolabovala.
 • Spolužáci ji našli na toaletách a hned volali záchrannou službu.
 • O záchranu dívky se ihned na místě pokoušeli lidé, kteří na plese byli. "Záchranáři navázali na laickou resuscitaci. Dívku oživovali ještě čtyřicet minut, ale bohužel neúspěšně," uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.
Karel Hrubeš, Veronika Šmídová

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?